Sümer Tilmaç'a sunucu ismini karıştırınca programı terk etmiş

28 Mayıs 2010 - 18:10

Tiyatro ve sinema sanatçısı Sümer Tilmaç, konuk olduğu bir televizyon programında sunucu Seray Sever'in kendisine 10 dakika süresince sürekli Kazım Kartal demesinden ötürü programı terk ettiğini belirtti. Sokakta caddede görünce 'seni çok seviyoruz abi' türü şekilsel hayranlıklara karşı olduğunu belirten ünlü oyuncu Sümer Tilmaç, son 15 yıl içinde sahte gülüşlerin, yapmacık hareketlerin ve toplumsal ilişkilerede bile rol yapmaya çalışan insanları görünce çok şaşırdığını ifade etti.

Antalya'nın Serik ilçe Karadayı Beldesi Melek Çiftçiliği Sümer Tilmaç Sanat Evi'nde bulunan karavanıyla Akdeniz turuna çıkan Tilmaç, Manavgat Titreyengöl'de kamp kurdu. Tilmaç, 45 yıllık sanat yaşamıyla ilgili başından geçen ilginç anılarını anlattı. Tilmaç, "Seni çok seviyoruz abi. Biz senin hayranınızım diyen yapmacık hareketleri sevmiyorum. Samimi olduklarını da inanmıyorum. Bu tür sözlerin çoğu hatıra fotoğrafı çektirmek için. Fotoğraf çektirdikten sonra arkadaşına göstererek işte ben Sümer Tilmaç'la fotoğraf çektirdim diye aklı sıra hava basacak. Bir televizyon kanalında Seray Sever ve Prof.Dr. Ali Atıf Bir'in hazırlayıp hazırlayıp sunduğu programa katıldım. Programın ilk 10 dakikası süresince ben Kazım Kartal diye Yeşilçam anılarımdan anlatmaya başladım. Filmlerde oynadığım kötü adam rolleriyle ilgili yaşadığım ilginç anılarımı anlattım. Programda Seray Sever'da Ali Atıf Bir'de soruları Kazım Kartal Bey diye sormaya başladı. Program sunucuları, programlarına çıkardıklarını insanın kim olduğunu bilmiyor. Bende çok kızdım. Kardeşim benim ismim Sümer Tilmaç. Siz programınıza davet ettiğiniz kişinin adını nasıl bilmezsiniz diye tepkimi göstererek, programdan ayrıldım. İnsanlar beni programına davet ediyor. İsmimi bilmiyor. Bu nasıl yaman çelişki." diye konuştu.

"YAPMACIK HAREKETLERDE OLDUM OLASI NEFRET EDERİM"

Kültürel yozlaşmayla birlikte insan ilişkilerinde yapmacık hareketlerin çoğaldığına dikkat çeken Tilmaç, geçtiğimiz günlerde Antalya'nın bir köyünde katıldığı cenaze merasiminde, köy meydanında kahvede oyun oynayanlarla kavga ettiğini kaydetti. Tilmaç, sözlerini şöyle sürdürdü:Yapmacık hareketlerden oldum olası nefret ederim. Kültürel yozlaşmayla birlikte her şey sahte vıcık vıcık yağmacık olmuş. İnsanlar cenaze merasimlerinde bile rol yapıyor. Adı üzerinde cenaze. Bir yakınını kaybetmişsin acılısın. İnsanlar ağladıkları görünmesin diye kara gözlük takıyor. İnsana taziyelerini ileteceksin, göz teması kuracaksın siyah bir gözlük. Geçtğimiz günlerde bir cenaze merasimine katıldım. Köy meydanında cenaze geçiyor, adamlar oturmuş şakıdık şukuduk okey taşı diziyor. Bu nasıl bir ziyniyet. Dünyanın en aziz varlığı hayatını kaybetmiş, sen hala oyun peşindesin. Bizim kültürümüzde cenazeye bir saygı vardır. Adamlar hiç istifini bozmadan oyunlarını oynamaya devam etti. Bende çok kızdım ve oyun oynayanlara tepkimi gösterdim. Allah aşkına soruyorum ölüye saygısı olmayanın diriye saygısı olur mu?" diye konuştu.

Şekilciliğe karşı olduğunun altını çizen Tilmaç, bir televizyon programı sonrası bir partiye mensup gençlerden 16 telefon aldığını, yapacaklara programlara davet ettiklerini belirtti. Gençlerin kendisine bıyıklarından ötürü hayran olduklarını vurgulayan Tilmaç, benim kılla tüyle, saçla sakalla işim olmaz aynı bıyık Cemil İpekçi'de de var onu davet edin deyince alınganlık gösterdiklerini kaydetti. Tilmaç, sözlerini şöyle tamamladı, "Valla tam şekilci bir toplum olmuşuz. Adam bana benim bıyığımdan ötürü hayranmış. Sorsam kaç filmim olduğunu bilmez. Elbette insanlar kılık kıyafetiyle karşılanır, fikirleriyle uğurlanır. Kılla tüyle, saçla, sakalla ve şekille uğraşaran insanları oldum olası sevmem." dedi.


(CİHAN)


Magazin