Super Bowl final maçından 600 milyon dolar bekleniyor

24 Ocak 2014 - 03:11

NEW YORK - ABD’nin en popüler spor müsabakası olarak kabul edilen Super Bowl XLVIII finalinin New Jersey (NJ) ve New York (NY) ekonomisine yaklaşık olarak 600 milyon dolar katkı sağlaması bekleniyor.

Amerikan Futbolu Ligi (NFL)’nin 2 Şubat'ta 2013-2014 sezonu final maçının yapılacağı New Jersey MetLife Stadyumu’nda hazırlıklar bütün hızıyla devam ediyor. Oyun için bölgeye akın edecek taraftarların ekonomiye önemli katkıda bulanacağı tahmin ediliyor. Geçtiğimiz yıl New Orleans’ta oynanan final maçının yerel ekonomiye 480 milyon dolarlık bir katkı sağladığı belirtilmişti.

New Jersey eyaletinde Denver Broncos ve Seattle Seahawks takımları arasında oynanacak şampiyonluk maçı için aylardır hazırlık yapan yetkililer, müsabaka gecesinin sorunsuz bir şekilde geçmesi için ellerinden gelen bütün imkanları seferber edeceklerini bildirdi.

Maç için ülke genelinden 500 bin kişinin New York ve New Jersey eyaletlerini ziyaret etmesi bekleniyor. Bu sayı, New Orleans’teki final maçına gelen taraftar sayısının 3 katına eşit. Bununla birlikte maçın soğuk havada gerçekleşmesi bekleniyor. Yetkililer, hava durumu konusunda net bir açıklamada bulunmanın erken olduğunu kaydetti.

OTEL FİYATLARI 1000 DOLARI BULDU

Şampiyonluk maçı için şimdiden bölgede bulunan birçok otele rezervasyonlar yapılmış durumda. Normal şartlarda 100 dolara kiralanan otel odaları, final nedeniyle bin dolara kadar yükseldi. Otellerin yanısıra, bazı NJ sakinleri evlerini gecelik 1800 dolara kiralayabileceklerini ilan etti.

Geçen yılın Nisan ayında basın mensuplarının karşısına geçen NJ Valisi Chris Christie, 2.4 milyon metrekarelik alanı yemek hizmetine ayıracaklarını, bunun için de binlerce kişiye istihdam sağlanacağını duyurmuştu. İnşaatın yanı sıra restoran, ulaşım ve konaklama sektöründeki hareketliliğin de artması bekleniyor. Stadyumun etrafındaki yol ve park alanları onarımdan geçirildi. Üstü açık stadyumda kar temizleme çalışmaları ise devam ediyor.

New York’un yeni Belediye Başkanı Bill de Blasio, final maçının şehir için çok önemli olduğunu, bunun için ellerinden gelen herşeyi yapacaklarını belirtti. 2014 Super Bowl Ağırlama Komitesi (SBHC) Başkanı Al Kelly, maçın bölge ekonomisine büyük katkıda bulanacağını, bu durumun oyunun kendisinden daha önemli olduğunu belirtti.

MAÇ SIRASINDA GÖSTERİLEN REKLAMLARIN 30 SANİYESİ 4 MİLYON DOLAR

Geçen yıl Super Bowl maçı sırasında televizyonlarda yayınlanan 30 saniyelik reklamların ücreti 4 milyon dolara kadar yükselmişti. Sözkonusu reklam geliri ilk olarak 1967 yılında oynanan Super Bowl maçı için alınan reklam fiyatının 10 katı değerinde. Bu yılki 30 saniyelik reklamın değerinin ise 4.5 milyon dolara kadar yükselebileceği belirtildi.

(CİHAN)


Dünya