Suriyeliler için 'Bayramda Birlikte Sevinelim' kampanyası

06 Temmuz 2013 - 14:58

MARDİN - Mardin Valiliği, Suriye’den gelen sığınmacılar için Ramazan ayı için yardım kampanyası başlattı.

'Bayramda Birlikte Sevinelim' sloganı ile Mardin genelinde başlatılan yardım kampanyası kapsamında hayırseverlerin maddi ve ayni yardımları bekleniyor. Konu ile ilgili Mardin Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu, bazı yardım kuruluşları ile basın toplantısı düzenleyen Vali Dr. Ahmet Cengiz, Suriye’deki olaylar sebebiyle yurtlarını terk ederek muhtaç ve mağdur durumda olan Suriye halkına bir insanlık borcu olarak yaklaşmakta olan Ramazan ayı içerisinde yardım yapma ihtiyacı ortaya çıktığını söyledi. Açlık, susuzluk, barınma ve salgın hastalık sorunları ile karşı karşıya bulunan Suriyeli mağdur insanlara devlet tarafından her türlü destek sağlandığını belirten Vali Cengiz, "Buna ek olarak yardımsever vatandaşlarımızın katkılarının da alınması ve Suriye'deki olumsuz olaylardan etkilenen insanlara ulaştırılması amacıyla Valiliğimizce 'Bayramda Birlikte Sevinelim' sloganı ile ilimiz genelinde bir yardım kampanyası başlatılmıştır.” dedi.

Başlatılan yardım kampanyasının, Mardin’de bugüne kadar gerçekleştirilen tüm insani yardımları etkin bir koordinasyonla bir araya getirme çabasının farklı bir adımı olduğunu belirten Cengiz, şöyle konuştu: "2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu hükümleri çerçevesinde Valiliğimizin izniyle Suriye'de mağdur olan insanlar için başlatılan 'Bayramda Birlikte Sevinelim' kampanyasında yapılacak nakdi yardımlar Mardin Ziraat Bankası Yenişehir Şubesinde açılan hesap numaralarına yatırılabilecektir. Toplanacak ayni yardımlar ise Kızılay tarafından koordine edilecektir. Belediyemizin, yardımsever ilimiz halkının, sivil toplum kuruluşlarımızın, işadamlarımızın, yerel basınımız ile her düzeydeki kamu görevlilerimizin başlatılan yardım kampanyasına gönüllü olarak her türlü desteği vereceklerine inancım tamdır. Yardımda bulunmak isteyen vatandaşlarımız TC Ziraat Bankası Mardin Yenişehir Şubesi TL İBAN: TR20 0001 0022 0864 8349 1250 01,
USD İBAN: TR 90 0001 0022 0864 8349 1250 02,
EURO İBAN: TR63 0001 0022 0864 8349 1250 03 hesaplarına para yatırabilir. Ayni yardımlar için de Türkiye Kızılay Derneği Mardin Şube Başkanlığına yardımda bulunabilir. 0-532-654 40 00 nolu telefondan bilgi alabilir."

30 BİN SURİYELİ YARDIM BEKLİYOR

Mardin Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu ise belediye olarak bu konuda üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini söyledi. Ayanoğlu, "Mardin’e şu ana kadar 30 bine yakın sığınmacı yerleşti. Ramazan ayı yaklaşıyor. Bu insanlar gıda ve barınma sorunu yaşıyor. Rahmet ayında hayırsever Mardinlilerin her zaman olduğu gibi yine misafirperverliğini ve cömertliğini göstereceğine inanıyorum. Belediye olarak Suriyeli ailelere iftar çadırı açmayı düşünüyoruz. Ayrıca bu ailelere gıda yardımında bulunacağız. Bayramda birlikte sevinelim kampanyasına bütün halkın iştirak etmesini bekliyoruz. Bu sofrada herkesin katkı sağlaması insanlık adına hayır adına çok önemlidir.” şeklinde konuştu.

(CİHAN)


Güncel