'Sürücüler 18’inde aldıkları sağlık raporuyla 80 yaşına kadar araç kullanıyor'

10 Ekim 2013 - 16:48

DİYARBAKIR - Göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Lokman Balyen, sürücülerin ehliyet almak için 18 yaşında aldıkları sağlık raporuyla ömrünün sonuna kadar araç kullandığını ve bunun ülkede büyük sorun olduğunu söyledi. Dr. Balyen, “Kişilerin trafik kurallarını bildiklerini ve araç kullanabilmeye ehil olduklarını gösteren sürücü belgesi, 18'li yaşlarda verilmekte ve bu ehil olma durumunu kaybedip etmediği bir daha denetlenmemektedir.” dedi.

40 yaşın üstündeki sürücülerin tıbbi olarak her yıl sağlık kontrolünden geçmelerinin çok büyük önem taşıdığını belirten Özel Bağlar Hastanesi Göz Polikliniğinden Op. Dr. Lokman Balyen, kendilerine başvuran hastalardan derledikleri bilgilerle vahim sonuçların ortaya çıktığını söyledi. Dr. Baylen, poliklinik ortamında hastaneye başvuran hastalar katarakt, glokom ve şeker hastalığı nedeniyle görme keskinliklerinin yüzde 10 veya daha aşağılarda olan, ayrıca şizofren öykülü sürücülerin olduğunu muayenelerinde tespit edildiğini söyledi. Balyen, bunun yanı sıra gözlük ihtiyacı olduğu halde gözlük kullanmayan ve görme keskinlikleri yüzde 10 - 20 oranında olan sürücülerin olduğunu kaydetti.

Op.Dr. Balyen durumun ülke için bu kadar kritik ve kamusal alandaki bütün insanlar için tehdit arz ettiğini, konu ile ilgili hukuki ve idari önlemlerin üst düzeyde tutulması gerektiğini ifade etti. Balyen,18 yaşındayken alınmış ehliyetin o zamanın sağlık raporuna göre alındığını ancak miyopi, hipermetropi ve astigmat gibi göz bozuklukları yaşla beraber ilerleyebilir ve zamanla gözlük ihtiyacını ortaya çıkacağını bu tip sürücülerin gözlüksüz veya kontakt lenssiz trafiğe çıkmaları oldukça tehlikeli olduğunu kaydetti.

Sağlık raporu için sağlık kontrolünün en az beş yıl aralıkla yapılmasını isteyen Balyen, "Özellikle 40 yaşın üstündeki sürücülerin tıbbi olarak her yıl sağlık kontrolünden geçmeleri çok büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde sağlık sorunlarından dolayı kaynaklanan trafik kazaları istatistiği yapılmış değildir. Şüphesiz mevcut sorun sosyolojik bir sorun haline gelmiştir. Elbette bu sorunun çözümü ancak İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, kısacası trafikte rolü olan bütün kurum ve kuruluşların kolektif bir şekilde çalışmaları sonucunda çözüme kavuşabilir. Bu anlamda hazırlanacak bir eylem planının stratejili, projeli ve sistemli protokoller ile acilen hayata geçirilmesi gerekmektedir. Yapılacak hukuksal ve idari çalışmalarla trafik yasa ve yönetmeliklerinin çağdaş normlara ulaştırılması gerekmektedir." diye konuştu.

Fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan sağlıksız olan sürücülerin kaza yapma oranları diğer sürücülere nazaran yükseleceğini anlatan Balyen, bu kişilerin tespit edilip, geçici olarak ehliyetlerine el konulması gerektiğini ifade etti. Balyen şunları söyledi: “Trafikteki sürücülerin bedensel, zihinsel ve ruhsal açıdan sağlıklı olmaları kendi güvenlikleri, yayaların hem de yolcuların ve diğer sürücülerin güvenlikleri için çok önemlidir. Bu yüzden sürücü belgesine sahip olan sürücülerin belirli aralıklarla rutin sağlık kontrollerinden geçmeleri gerekmektedir. Bu konuda trafikte rol alan kurum ve kuruluşlar eş zamanlı ve eş güdümlü çalışıp aynı hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir. Bu şekilde ancak hayatlar kurtarılabilinir.“ ifadelerini kullandı.

(CİHAN)


Güncel