Sürücülere, 'kış lastiklerinizi takın' uyarısı

18 Ekim 2013 - 17:42

ANKARA - Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Genel Başkanı İhsan Memiş, bayram dönüşü için hazırlanan sürücülere, 'kış lastiklerinizi takın' uyarısında bulundu.

İhsan Memuş, yaptığı yazılı açıklamada özellikle şehirler arası yollarda meydana gelen trafik kazalarında yüzlerce vatandaşın hayatını yitirdiğine dikkat çekerek, “Bu Kurban Bayramı'nda bugüne kadar 100’ün üzerinde insanımız ölmüş ve 600 kişinin üzerinde de yaralanma meydana gelmiştir. Cuma, cumartesi ve pazar günü de dikkate alındığında daha fazla kayıp vermemek için aşağıdaki hususlarda dönüş yolculuğuna çıkacak sürücülerimizin daha dikkatli olmalarını dileriz.” dedi.

Memiş, sürücülere şu uyarılarda bulundu:
-Mümkünse gündüz yolculuğuna çıkarak ve mola yerlerinde dinlenerek yolunuza devam ediniz. Hız yapmayınız ve mutlaka önünüzdeki araçla takip mesafelerine uyunuz.
-Mevsimin tüm coğrafi bölgelerde yağışlı olması nedeniyle kış lastiklerinizi takınız. Kış lastikleriniz yanınızda yoksa araç takip mesafesini 2 kat artırınız.
-Dönüş yolunda acele etmeyiniz. Tek şeritli yollarda tepe üstü, köprü, tünel veya virajlarda sollama yapmayınız. Yol çizgilerine mutlaka uyunuz. Karşıdaki mesafenin güvenli olmadığı hiçbir yerde sollama yapmayınız.
-Yollarda tıkanık olsa da sabırlı olunuz. Güvenlik şeritlerini kapatmayınız. Mıcırlı yolları da katiyen kullanarak öne geçmeye çalışmayınız.

(CİHAN)


Güncel