Suudi Arabistan’da kamuda çalışan 7 bin yabancının işine son verildi

21 Aralık 2013 - 03:21

DUBAİ - Körfez ülkelerinden Suudi Arabistan’da, bakanlık ve devlet dairelerinde çalışan 7 bin yabancının işine bu yıl son verildiği bildirildi.

Yerel medyada çıkan haberlere göre, kamuda çalışan yabancıların yerine yerli vatandaşların getirilmesi ve işsizlik oranının düşürülmesi hedefleniyor. Kamuda çalışan bir yabancının bulunduğu konuma kalifiye yerli vatandaşın başvurması ise Suudi kanunlarına göre mümkün.

Nüfusun üçte biri kadar (8,5 milyon) yabancının çalıştığı ülkede en çok yabancı işçinin bulunduğu birimler; sağlık ve yüksek eğitim bakanlıkları olarak açıklandı. Sağlık Bakanlığı'na bağlı 54 bin 62, Yüksek Eğitim Bakanlığı'na bağlı 14 bin 195 yabancının çalıştığı kaydedildi.

Ülkedeki kaçak işçi sayısını azaltmak için harekete geçen hükümet, kaçak durumundaki işçilere statülerini düzeltmeleri ya da ülkeyi terk etmeleri için bu yıl içinde 6 aylık süre vermişti. Bu sürenin ardından 1 milyon yabancının ülkeyi terk ettiği ve sürenin sonra erdiği 3 Kasım’dan bu yana 150 bin kaçağın sınırdışı edildiği belirtildi.

(CİHAN)


Dünya