Suyun önemi ve tasarrufunu en iyi anlatan öğrencilere ödül

23 Mart 2011 - 15:52

GAZİANTEP - Gaziantep Büyükşehir Belediyesi GASKİ Genel Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile '22 Mart Dünya Su Günü' etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Suyun Önemi ve Tasarrufu' konulu ödüllü şiir, kompozisyon, resim dallarında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar salonunda düzenlenen törene, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Cumhuriyet Başsavcı Esat Semerci, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, GASKİ Genel Müdürü Fahreddin Uslusoy, Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, konuşmasında, ‘İnsanların en temel ihtiyacı olan suyun, dünyada canlı hayatına kaynaklık etmesi açısından çok büyük bir önem arz ediyor.’ dedi.

‘DÜNYA, GELECEK NESLE TERTEMİZ BIRAKMAMIZ İÇİN VERİLMİŞ BİR EMANET’
‘Suyun, bireylerin temel gereksinimi olması, başlıca ekonomik faaliyetlere kaynaklık etmesi ve ulusların devamlılığı için yaşamsal bir kaynak olduğunu’ belirten Başkan Güzelbey, "Bu yüzden ekonomik ve sosyal faaliyetlerin gelişimi için temiz ve yeterli su arzına ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla, su kaynaklarının geliştirilmesi ekonomik üretkenlik ve sosyal refaha doğrudan katkı yapmaktadır. Dünya nüfusunun hızla artması nedeniyle birçok ülke su sıkıntısı çekmeye başlamıştır. Su sıkıntısı çeken yerlerin ekonomik gelişmeleri de kısıtlanmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma politikası doğrultusunda, su kaynaklarını tasarruflu kullanma bilinci yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde geliştirilmelidir." diye konuştu.

Gaziantep'in yakın ve uzun vadede su sıkıntısı yaşamaması için yeni projeler ürettiklerine dikkat çeken Güzelbey, şunları aktardı: "Büyükşehir Belediyesi olarak Gaziantep'in su ihtiyacını karşılamak üzere geliştirdiğimiz projeler sonucunda, ülkemizde su sıkıntısının yoğun bir şekilde yaşandığı 2008 yılında bile Gaziantep halkına su sıkıntısı yaşatmadık. Üstümüze düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmenin kıvancını yaşıyoruz. Halkımıza içilebilir kalitede ve en ucuz suyu kullandıran illerin başında geliyoruz. Bununla yetinmiyor, halkımıza daha kaliteli, daha sağlıklı hizmet sunmak için yeni projeleri hayata geçiriyoruz. Bir damla suyun bile büyük önem arz ettiği günümüzde kaynak oluşturmak kadar mevcut suya sahip çıkmak da çok önemlidir.

"SUYA 12 MİLYON TL HARCADIK"
Gaziantep'te, 2004-2009 yılları arasında şehre verilen 468 milyon metreküp suyun kayıp ve kaçak oranının yüzde 45'lerde olduğunu düşünürsek olayın ciddiyeti daha iyi anlaşılacaktır. Tam 12 milyon TL harcayarak gerçekleştirdiğimiz SCADA Sistemi ile suyu tek merkezden elektronik ortamda denetleyerek bu kayıplara dur dedik ve daha önce akıp giden bu paranın Gaziantep halkının cebinde kalmasını, yeni yatırımlara dönüşmesini sağlayacak adımı attık."

Büyükşehir Belediyesi olarak halka kaliteli hizmet sunmak için projeler üretmeye ve uygulamaya devam ettiklerini ifade eden Başkan Güzelbey, "Dünya, bizim gelecek nesle tertemiz bırakmamız için verilmiş bir emanet. Bu emaneti sahiplerine en güzel, en yaşanabilir, en bol kaynaklarla, tertemiz teslim etmek için çalışıyoruz. Sevgili çocuklarımıza gösterdikleri hassasiyetten ve ortaya koydukları eserlerden dolayı teşekkür ediyorum. Dünyayı korusunlar, temiz tutsunlar, kaynakları boşa harcamasınlar. Emanetlerine sahip çıksınlar, çünkü onlar da bu emaneti kendilerinden sonraki nesle teslim edeceklerdir. Değerli Gaziantep halkına da çağrıda bulunmak istiyorum. Dünyada su savaşlarının gündemde olduğu günümüzde halkımızdan suyu tasarruflu kullanmalarını, su tüketimi konusunda gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyorum. Unutmamak gerekir ki insanların ihtiyaçları sınırsız fakat kaynaklar sınırlıdır. ‘Dünya Su Günü'nde suyun ve suya bağlı hizmetlerin öneminin anlaşılmasını diliyorum." dedi.
GASKİ Genel Müdürü Fahreddin Uslusoy ise konuşmasında içme suyunun önemine değinerek, bu konuda çok çeşitli projelere yürüttüklerini dile getirdi. Yapılan konuşmaların ardından öğrenciler tarafından, ‘Su Çocukların’ adlı şarkı söylendi.
Yarışmada, birincilik ödülü alan okullara GASKİ Genel Müdürlüğü tarafından akıllı tahta hediye edildi. Akıllı tahta belgelerini okul yetkililerine Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı takdim etti.

(CİHAN)


Güncel