Tabletli duman avcıları sigara yasağına uymayanlara göz açtırmıyor (Özel)

18 Ekim 2013 - 10:43

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, kapalı mekanlarda sigara içilmesinin önlenmesi için geliştirilen online takip sistemi geliştirdi. 81 vilayete gönderilen tablet bilgisayarlar sayesinde ekipler gelen ihbarlara anında cevap veriyor. Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemini kurarak, ülke genelinde 3 bin denetim ekibine bin 500 tablet bilgisayar dağıttıklarını belirten Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Daire Başkanı Sertaç Polat, “Günlük ortalama 2 bin ihbar alıyoruz. Kış aylarında bu rakam 4 binlere çıkıyor. Bu sistem sayesinde ihbarlara anında cevap veriyoruz.” dedi.

Türkiye genelinde 'Dumansız Hava Sahası' kapsamında kapalı alanlarda sigara içme yasağı 4 yılı geride bıraktı. 2009 yılında yürürlüğe giren 4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun ile kapalı mekanlarda sigara içimine ağır cezalar kesiliyor. Bakanlık, denetimlerin daha etkili ve hızlı bir şekilde yapılması, izlenmesi ve raporlanması amacıyla ‘Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi’ geliştirdi. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Daire Başkanı Sertaç Polat ve denetim ekibi ile birlikte Cihan Haber Ajansı on line denetim gerçekleştirdi.

Ankara Balgat’taki Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi'nde (SABİM) kurulan çağrı merkezindeki görevliler, vatandaşlardan gelen ihbarlara cevap veriyor. Görevli, önündeki bilgisayar ekranında ihbar edilen yere en yakın denetim ekibine anında mesaj gönderiyor. Denetim ekibi, tablet bilgisayarına gelen mesaja göre anında ihbar edilen yere gidiyor. Ellerinde tablet bilgisayarlarıyla sigara yasağının ihlal edildiği mekanlara giden denetçiler, tablet bilgisayar ile sigara yasağının ihlal edildiği mekanın fotoğrafını çekip, yine tablet bilgisayar üzerinden oluşturulan rapor formunu doldurarak, Sağlık Bakanlığı ve ilgili birimlere hızlı bir şekilde gönderebiliyor. Valilikler ise denetçiler tarafından verilecek olan bilgiler kapsamında hemen cezayı kesip uygulamaya koyabiliyor. İhbar ve şikayetlerin değerlendirilmesi ile rutin denetimlerin anlık olarak takibini ve raporlamasını sağlamak amacıyla geliştirilen sistem sayesinde ihlallerin en aza indirilmesi hedefleniyor.

2009’DAN BU YANA 57 MİLYON TL CEZA KESİLDİ

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Daire Başkanı Sertaç Polat, 19 Temmuz 2009 tarihinde çıkarılan 4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun'un tüm hükümlerinin yürürlüğe girmesi ile birlikte valiliklerle birlikte denetim ekipleri oluşturduklarını söyledi. Denetim ekipleri içerisinde bakanlık personelinin yanı sıra öğretmen, zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetlerinin kamu personellerinin görev aldığını belirten Polat, “Bu ekiplerimiz, 2009 yılından bu yana ciddi denetimler gerçekleştirdi. Ülkemizin bugün bu konuda dünyaya lider olmasını sağlayıcı politikalar geliştirilmesinde en önemli aktör olarak görev yaptı. 2009’dan bu yana gerçekleştirilen 6 milyon denetimde 57 milyon TL ceza kestik.” diye konuştu.

Polat, 17 Eylül 2012 tarihinde GPS destekli bir sistem geliştirerek Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi'ni faaliyete geçirdiklerini belirterek, “Bu kapsamda, ülke genelinde 3 bin denetim ekibine bin 500 tablet bilgisayar dağıttık. Bu sistem aracılığıyla denetim ekiplerinin konumu, ihbarın yapıldığı mekana uzaklıkları, ne kadar sürede oraya intikal edeceklerini, kontrol merkezindeki operatör arkadaşlarımız görerek ona görev yönlendirme yapıyor. Sistem, öncelikle Alo 184 SABİM Hattı üzerinde tütün ile ilgili ihbarları alıyor. Operatörler aracılığı ile ihbarlar alınıyor. Burada en önemli ayrıntı, adreslerin detaylı ve doğru şekilde iletilmesi. İhbar alındıktan sonra ihbarın yaşandığı mekana en yakın ekip yönlendiriliyor. Ekibimiz, en kısa sürede olayın yaşandığı yere ulaşıyor. Ekipler, olay yerinde delil niteliği taşıyacak fotoğraflarla birlikte ihlal varsa tespit etmekte, yoksa da 'ihbar yoktur' diye tutanağını tutup merkeze göndermekte. Bu sayede vatandaşlarımız ihbarlarının sonuçlarını sistem üzerinden de alabilmekte.” şeklinde konuştu.

Zaman zaman doğru olmayan ve adreslerin yanlış çıktığı ihbarlar aldıklarını kaydeden Polat, “Günlük ortalama 2 bin ihbar alıyoruz. Bu, özellikle kış aylarında 3 ila 4 bine kadar çıkıyor. Kapalı mekanlar ne kadar çok kullanılırsa ihbar oranları o oranda yükseliyor.” dedi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Şube Müdürü Mümtaz Yavuz ise Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi'ne gelen ihbarlar, ihbarın geldiği ilçelere görev değerlendirme yaparak ekipleri yönlendirdiğini söyledi. Denetim ekiplerinin, ellerindeki tablet bilgisayarlara gelen ihbarlara anında cevap vererek mekanlara ulaşmaya çalıştığını belirten Yavuz, “Ankara’da 26 ekibimiz var. Sistemin belirttiği adrese geldik ve ilk olarak o yerin açık ya da kapalı olmadığına baktık. Eğer ihlal var ise ihlalin olup olmadığını tespit ediyoruz. Sigara içiliyor mu, kül tablası var mı, yasak ile ilgili uyarıcı levhalar var mı bunlara bakıyoruz. Mekanda ihbar olsun olmasın, fotoğrafını çekerek delilimizi alırız. İhbarla ilgili raporumuzu hazırlayarak merkeze tabletlerimiz sayesinde iletiriz.” diye konuştu.

TABLETLİ DENETİMDE RAPORLAR ANINDA MERKEZE GÖNDERİLİYOR

Yavuz, GPS teknolojisi ile çalışan on line denetim sisteminde, tütün ve tütün ürünleri kullanımının yasak olduğu alanlarda gerekli denetimleri yapmak üzere oluşturulan denetim ekiplerinin, 7 gün 24 saat sistem üzerinden gerektiğinde izlenebildiğini ifade etti. Yavuz, şöyle dedi: "Ekiplerin hızları, hareket saatleri ve yerleri on-line takip edilebiliyor. İstenilen zaman dilimine göre, Türkiye geneli veya il bazında ihbar sayıları, yapılan denetim sayıları ve ihlal sayıları on-line görülebiliyor. Denetimlerin online yapılabilmesi için denetim ekiplerine bin 500 tablet alındı. 81 vilayete gönderilen tablet bilgisayar en çok İstanbul'da denetçilere dağıtıldı. Bu kapsamda İstanbul'a 140, Ankara'da 110, İzmir'e 80, Konya'ya 34, Bursa'ya 29, Diyarbakır'a ise 21 tablet bilgisayar gönderildi.

4207 Sayılı Kanun kapsamında kamuya açık olan kapalı alanlarda sigara içilmesinin önlenmesi ve kanun hükümlerinin başarıyla uygulanabilmesi açısından ekiplerin yaptığı denetimlerin yanı sıra toplum olarak konuya duyarlılığımız büyük önem arz ediyor. Sigara ihlalleri ile ilgili ihbar ve şikayet çağrıları, Sağlık Bakanlığı’nın ALO 184 SABİM hattı aracılığıyla karşılanıyor. Tütün ve tütün ürünleriyle ilgili şikayetler için vatandaş anonsun sonrası telefonundaki ‘2’ rakamını tuşlandığında gelen ihbar ve şikayet çağrıları komuta merkezine yönlendiriliyor. Komuta merkezindeki görevlilerce ihbar değerlendirilerek adres tespiti yapılıyor. İhbarın olduğu adrese en yakın denetim ekibi, komuta merkezince görevlendiriliyor. İhbarı alan ekip ivedilikle verilen adrese giderek, ihlalin olup olmadığını teyit ediyor. İhlal tespit edilirse bunun görüntülü kaydı tablet bilgisayarlar aracılığıyla alınıyor. Gerektiğinde sistem aracılığıyla bu görüntüler, raporlanarak merkeze gönderiliyor."(CİHAN)


Güncel