Taiwo: Ulucami beni çok etkiledi

11 Ocak 2014 - 10:20

BURSA - Bursaspor’un Nijeryalı sol bek oyuncusu Taye Taiwo, ilk kez Müslüman bir ülkede futbol oynadığını ve çok mutlu olduğunu söyledi. Taiwo, Bursa’da özellikle Ulucami’nin kendisini çok etkilediğini dile getirdi.

Başarılı futbolcu, Bursaspor Dergisi’nde yer alan röportajında, futbol hayatı ve Bursaspor ile ilgili önemli bilgiler verdi. Futbola mahallelerinde küçük bir akademide başladığını ve Ronaldo ile Roberto Carlos’u örnek aldığını ifade etti.

"Bursaspor’un renkleri Nijerya Milli Takımı ile aynı" diyen Taiwo, Bursaspor’a geliş sürecini anlatırken de "İnternette Bursa’yı araştırdım. Bursaspor’un renklerinin Nijerya Milli Takım renkleriyle aynı olduğunu gördüm, bu da beni çok mutlu etti. Daha sonra şehre geldim. Gerçekten çok güzel bir şehir ve ülkeye geldiğimi gördüm. İşte bu yüzden kendimi ikinci evimde gibi hissettim. Daha sonra da transferim gerçekleşti. Öncelikle Bursaspor’un iyi organize olmuş bir kulüp olması önemli etkendi benim için. Bir futbolcu transfer yapmadan önce, o kulübün futbol oynamaya ne kadar elverişli olduğuna bakar. Ben Bursa’da bunu gördüm. Bu elverişli ortamda kendimi çok rahat hissedeceğime inandım ve tereddüt bile etmeden kabul etti." ifadelerini kullandı.

"İMZA TÖRENİ BENİ MUTLU ETTİ"

İmza törenine taraftarların ilgisi karşısında çok mutlu olduğunu belirten başarılı futbolcu, "Açıkçası bu kadarını beklemiyordum. Benim için büyük sürpriz oldu. Basın toplantısına geldim, gördüğüm ortam beni hayli şaşırttı. Aynı zamanda çok fazla mutlu etti. Taraftarlar ile iyi bir ilişki içinde olduğum için çok mutluyum." diye konuştu.

"GOLCÜ OLMAK İSTERDİM"

"Golcü olmak isterdim" diyen Taiwo, kariyeri boyunca sol bekten başka bir pozisyonda oynamadığını dile getirdi. Yıldız oyuncu, Türk futbolunun zorluğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Tempo yavaş ama fiziğe dayalı oynanıyor. Rakip takım gol attığında, ona cevap vermek için büyük efor sarf etmeniz gerekiyor. Çok koşan, hızlı, hareketli hücumcularınız varsa başarılı olabiliyorsunuz. Ligde çok iyi oyuncular da var. Türkiye ligini izlemesi gerçekten çok keyifli."

"ULUCAMİ BENİ ÇOK ETKİLEDİ"

Bursa’da çok mutlu olduğunu ifade eden Taiwo, şehirle ilgili düşüncelerini anlatırken ise "Çok mutlu olduğumuzu söyleyebilirim. Hatta kar yağdığı için antrenman öncesi çocuklar ile birlikte kartopu oynadık, çok zevkliydi." diyerek, duygularını şu ifadelerle anlattı:

"Şehir de çok güzel. İzin günlerimizde şehri geziyoruz. Gördüklerimiz gerçekten çok güzel. İnsanlar bize çok samimi ve sıcak davranıyorlar. Beni en çok Ulucami ve Mudanya etkiledi diyebilirim. Çok beğendiğim ve etkilendiğim yerler. İlk defa Müslüman bir ülkedeyim. Bu benim için büyük anlam ifade ediyor. İsrail’e gitmiştim Nijerya Milli Takımı ile birlikte. Müslüman kesimden büyük ilgi görüştüm orada. Bu benim aklımda kaldı. Burada da aynı duyguları hissediyorum. Bu da bana ekstra motivasyon sağlıyor."

"TARAFTARIMIZ HAZIRLIKLI OLSUN"

Taiwo, neşeli tavırları, takım arkadaşlarına yaptığı şakalar ve Colin Kazım ile iyi anlaşması konusunda ise "Bu benim karakterim, ben hep böyleyim. Bazıları kendilerini çok beğenir ama ben bunu kendime yakıştıramam ben böyle mutluyum." ifadeleriyle anlatırken, şöyle devam etti:

"Her şeyden önce çok pozitif insanım. Şaka yapmayı seviyorum. Çünkü eğer iyi bir arkadaş grubuysanız, içinizde bunu yapacak biri olmalı. Bizim takımda bu kişi de benim. Herkes somurtursa olmaz ki. İlla insanları güldürecek biri lazım, o da benim. Çoğu zaman şakalar yapıyorum, özellikle İbrahim’e, Tuncay’a, Colin’e. Takımdaki herkes çok iyi insan. Hepsiyle de çok iyi anlaşıyoruz. Biz zaten Colin’le kamplarda aynı odada kalıyoruz. Bunu hep konuşuyorduk. ‘Bugün gol atarsak şu şekilde sevinelim’ diye. Biz gol attıkça yeni yeni şeyler yapmayı planlıyoruz. Taraftarımız hazırlıklı olsun. Yeni figürler, sürprizler beklesinler."

"TARAFTARIMIZLA GÜVENDİYİZ"

Taraftarın kendilerine her koşulda destek verdiğine dikkat çeken Taiwo, "Kışın seyahat etmek zordur. Zorlu kış koşullarından dolayı. Ama onlara zor diye bir şey yok. Kendi sahamızda onlarla hep beraberiz. Ama görüyoruz ki şartlar ne olursa olsun deplasman maçlarımızda da bizi yalnız bırakmıyorlar. Biz de maç kazanarak onları mutlu etmek istiyoruz. Onlar yanımızdayken bilmelerini isterim ki sahaya güvenli çıkıyoruz. Taraftarımız ekstra güç bizim için." şeklinde konuştu.

Takım olarak ligin ilk yarısında değişkenlikler gösterdiklerini ancak lig sonunda istedikleri yerde olacaklarını vurgulayan yetenekli oyuncu, şu mesajı verdi:

"Bursaspor çok büyük bir camia. Bize inansınlar, sonuna kadar desteklesinler. Göreceksiniz sezon sonunda iyi bir yerde olacağız."

Taiwo, futbolu bırakınca ne menajerlik ne de teknik direktörlük yapmak istemediğini sözlerine ekledi.

(CİHAN)


Spor