TAKBİS Serik'te de hizmete girdi

23 Mart 2011 - 14:41

ANTALYA - Antalya’nın Serik ilçesinde Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) projesi hizmete girdi. Daha önce elle ve kağıt üzerinden yapılan işlemler artık merkezi sistemde gerçekleştiriliyor.
TAKBİS sayesinde hem sehven yapılan hataların asgariye ineceği hem de mülkiyet işlemleri için aylar süren yazışmaların sona ereceği bildirildi. Yeni sistemle tek tuşla tapu kaydı girilebilecek, kayıtlardaki tapu bilgilerine de anında ulaşılabilecek. Projenin hizmete girmesi sebebiyle İlçe Tapu Sicil Müdürlüğü'nde düzenlenen törende sistemin açılışını Tapu Sicil Müdürü Ali Ekber Dikmen ve Kaymakam Ahmet Ümit yaptı.
Tapu Sicil Müdürü Dikmen, TAKBİS sistemi sayesinde daha hızlı ve hatasız hizmet vermeye başladıklarını belirterek, “Serik genelinde 2860 satış, 868 ipotek, 506 intikal, 222 kat irtifakını kat mülkiyetine çevirme, 75 taksim işleminin yanında diğer tapu işlemleri olarak 7504 adet işlem yaptık. Vatandaşların işlerinin hızlı ve doğru olarak bitirilebilmesi için istenilen belgelerin tam ve eksiksiz teslim edilmesi gerekiyor.” dedi.
Kaymakam Ahmet Ümit de tapu sicil müdürlüğümüzde imkanlar ölçüsünde vatandaşımıza nezih bir ortamda en hızlı hizmeti verebilmek için gerekli tadilatların ve fiziki mekanın komple yenilendiğini belirtti.
Ümit, şunları söyledi: “Öncelikli hedefimiz yeni tadilatı yapılan hizmet binamızda hizmet kalitesini artırarak, personelimiz ve vatandaşlarımız için sağlıklı, kaliteli ve şeffaf bir çalışma ortamı sağlamaktı. Bunu da gerçekleştirdiğimizi düşünüyoruz. Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi sayesinde de vatandaşlarımızın tapu müdürlüklerinde sıra bekleme işi bitti, evraklarını tam ve doğru getirip teslim eden vatandaşlarımız kendiişlerine devam edebilir Tapu harçları e-devlet üzerinden turkiye.gov.tr sayfasında ve ilgili banka şubelerinde elektronik ortamda gönderildikten sonra talep sahiplerine TAKBİS üzerinden SMS ile gerekli bilgiler verilerek harçları bankaya yatırması ve son imza işlemi için randevu veriliyor. Bu sistem sayesinde vatandaşlarımızın hızlı, etkin ve verimli hizmet olmalarını temenni ediyorum.”

(CİHAN)


Güncel