Tamburi Özel'den Kurtlar Vadisi'ne 'albüm' sitemi (Özel)

07 Nisan 2011 - 11:14

İSTANBUL - Kurtlar Vadisi dizisindeki 'Asiye' ve 'Acem kızı' türküleriyle adını duyuran tamburi Özer Özel, yakın zamanda ciddi bir beyin ameliyatı geçirdiğini belirterek dizi ekibinin ve sanat camiasının vefasızlığından yakındı. Bir dönemin popüler dizisi 'Kara Şimşek'in müziği ile Mozart'ın Türk marşını tamburla yorumlayan Özel, en önemli hedefinin gençleri tamburla tanıştırmak olduğunu söyledi.
Kurtlar Vadisi dizisi için unutulmaya yüz tutmuş türküleri yeninden yorumlayan Özer Özel, kemençe ve tamburla çaldığı eserlerle dizinin adeta fenomen olmasını sağlamıştı. Özel bu kez 1980’lerin Kara Şimşek dizisinin müziğini tamburla yorumladı. Kara Şimşek dizisinin başlangıç müziğini tamburla yorumlamasını "Gençlik heyecanı” şeklinde yorumlayan Özel, “Tamburu araştırmaya başlayınca bazı şeyler ortaya çıkıyor. Bir şeyleri bir şeylere benzetiyorsunuz ve öylece ortaya çıkıyor. Çoğu tamburinin eğilmediği şeylerdir bunlar. Klasik tambur üslubunda bu tür şeylere yer yok. Bunu hocam duysa, ‘Özer böyle şey olmaz oğlum’ diyerek kızar. İnşallah hocam seyretmez.” şeklinde konuştu.
Özel, Kara Şimşek müziğinin tamburla çalmaya başlamasının hikayesini ise şu sözlerle anlattı Öz, “Darphane’de bir konserimiz vardı. Sahnede akort yapıyorduk. O sırada lise talebeleri binayı gezmeye gelmişler. Ben de o sırada Kara Şimşek’i çaldım. O gençlerin hepsi yanımıza geldi çünkü o gençlerin beyninde empoze edilmiş bir ritm var. Onu duyunca geldiler ama çalan aletin tambur olduğunu görünce şaşırdılar.”

'VADİ İÇİN YAPTIĞIM ALBÜM 250 BİN SATTI ANCAK BANA PEK BİRŞEY VERİLMEDİ'
Kısa süre önce beyin ameliyatı geçiren Özel, sanat camiasının kendisini bu süreçte yalnız bıraktığını söyledi. Özel, “Destek olmadılar ama haberleri olmadığını düşünüyorum. Genellikle Türkiye’deki sanat camiası birbirine destek olmuyor, benimki bunlardan ufak bir şey. Destek olsalardı sevinirdim.” dedi.
Kurtlar Vadisi için yeniden yorumladığı türkülerin de yer aldığı albümün 250 bin sattığını dile getiren Özel, “Albüm 250 bin satılmış. Albümün onlara getirdiği maddiyatla bana verilen para arasında dağlar kadar fark var. Bunu onların düşünmesi gerekirdi, onların vicdan muhasebesi yapmaları gerekirdi, ama yapmadılar.” şeklinde konuştu.
Kendisine 2 albüm yapma sözü verildiğini ancak bu sözün yerine getirilmediğini söyleyen Özel, “Muvafakatname imzaladım, orada her şey var. Orada yazan bir şey bile beni abad edebilirdi. Ama yapacak bir şey yok, muvafakatnameyi verdik o yüzden yapacak bir şey yok. Onları vicdanlarıyla baş başa bırakıyorum.” diye konuştu.
Özel, 8 Nisan Cuma günü saat 20.30’da Cemal Reşit Rey’de sevenleriyle buluşacak. CRR Sanat Yönetmeni Kemal Karaöz, tambura yeni repertuarlar kazandıran Özel’in gençlere de bu müzik aletinin tanıtmak konusunda büyük katkısı olduğunu söyledi. Karaöz, “Özer’in şöyle bir özelliği var, tambur sazı bugüne kadar konser salonlarından dışarı çıkmamıştı. Bu sazın repertuarıyla çalınacak eserler çalına gelmişti. Fakat Özer Özel bu saza çok yeni repertuarlar kazandırdı. Bu durum da gençlerin bu saza eğilimini arttırdı. Bir takım Türküleri bir takım Batı eserlerini repertuar kazandırdı. Cuma günü konsere gelenler bunu görecekler.

(CİHAN)


Kültür Sanat