Tarihi binalar tinercilere emanet

03 Ekim 2013 - 15:27

ÇORUM - Hitit medeniyetine ev sahipliği yapan ve 8 bin yıldan fazla geçmişe sahip Çorum'daki tarihi evler tinerciler başta olmak üzere madde bağımlısı gençler tarafından istila edilmiş durumda. Kentin farklı bölgelerinde çok sayıda bulunan ve metruk durumda olan tarihi evler ve konakları madde bağımlısı gençler kullanıyor. Birçok olayında meydana geldiği bu tarihi yerlerin içi de çöplüğü andırıyor. İçinde hayvan ölümlerinin de olduğu metruk tarihi binalar ayrıca çevreye de kötü koku salıyor.

Kültür Varlığı olma özelliği taşıyan tarihi binaların geçmişi ise 500 yıldan fazlasına dayanıyor ancak yıkılma tehlikesi olduğu için mülk sahipleri tarafından kullanılamıyor ve yıkılması da Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yasaklanıyor.

Kunduzhan Mahallesi'nde bulunan ve 29 Eylül'de 14 yaşındaki lise öğrencisi Eyüp Okutan'ın ölü bulunduğu tarihi bina da söz konusu yapılardan birisi. Ticaret Meslek Lisesi 1. sınıf öğrencisi olan Okutan'ın cesedi metruk tarihi yapıda bulunmuştu ancak gencin ölüm nedeni henüz belirlenemedi.

Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, bu tarihi yapıların yıkılmasının Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yasaklandığını ve kapılarına da yazı yazıldığını ifade etti. Restorasyon çalışması da yapılmayan binaların yıkımı için izin alınması gerektiğini söyleyen Zahir, ''Bunun için mülk sahibinin baş vuru yapması lazım ancak, bu aşamada söz konusu kurum belirli bir para talep ediyor. Mülkün sahibi de eğer bunu ödeyecek durumu yoksa bu başvuruyu yapamıyor ve yerlerin de yıkımı yapılamıyor.'' dedi.

Tarihi binaların bulunduğu mahalle sakinleri de durumdan şikayetçi, yıkımı yapılamayan ve restore de edilmeyen konak ve evlerin içerisinde illegal işlerin döndüğünü iddia eden mahalleli son olarak bir gencin öldüğünü belirtiyor.

(CİHAN)


Güncel