Tarihi İstiklal Caddesi araç trafiğine kapatıldı

23 Temmuz 2009 - 14:06

İstanbul'un dünyaca ünlü tarihi İstiklal Caddesi araç trafiğine kapatıldı. Daha önceden bağlantı sokaklarından girişlerin yapılabildiği İstiklal Caddesi'nin 43 giriş noktasına güvenlik dubaları yerleştirilidi. Radyo frekanslarıyla kontrol edilen dubalar 06.00-10.00 saatleri arasında sadece servis araçları için açılacak. Sistem acil durumlarda ya merkezden ya da acil ekiplerdeki kumanda vasıtasıyla açılabilecek. Geçerli saatler dışında caddede bulunan araçlara cezai işlem uygulanacak.

Günde yaklaşık 1,5 milyon insanın gelip geçtiği İstiklal Caddesi, araç trafiğine tamamen kapatıldı. Daha önce araç trafiğine kapatılan ancak bağlantı yollardan kontrol dışı girişlerin olduğu caddedenin 43 giriş noktasına güvenlik dubaları yerleştirildi. 06.00-10.00 saatleri arasında dubaların indirildiği İstiklal Caddesi'nde sadece servis araçlarının girişine izin verilecek. Saat 10.00'dan trafiğe kapatılacak caddeye sadece acil hizmet için polis, itfaiye ve sağlık ekipleri girebilecek. Cadde içerisinde bulunan araçlara ve babalara zarar veren şahıslara ise cezai işlem uygulanacak. Radyo frekanslarıyla vasıtasıyla kablosuz uzaktan kumandayla kontrol edilebilecek olan sistemle dubalar Beyoğlu Belediyesi'nden otomatik olarak idare edilecek. Acil durumlarda sorunsuz İstiklal Caddesi'ne girebilecek olan sağlık, polis ve itfaiye ekipleri kendilerine verilen uzaktan kumanda aleti ile babaları indirip, caddeye rahatlıkla girebilecekler. Bu şekilde İstiklal Caddesi araçtan tamamen arındırılırken, yerli ve yabancı turistlerin caddede daha rahatlıkla gezmesi planlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve TUBİTAK işbirliği ile gerçekleştirilen sistemle 43 noktaya 110 duba yerleştirildi. Radyo frekanslarıyla idare edilen ve 2 milyon liraya mal olan sistem elektrikler kesildiğinde, güneş panelleri sayesinde çalışmaya devam edecek. Bu şekilde herhangi bir acil durumda kaos yaşanmayacak.

Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, yeni sistemi anlattı. Caddenin 1989'den beri trafiğe kapalı olduğunu belirten Demircan, İstiklal Caddesi'ndeki işyeri sayısının 5 yıl içinde yüzde yüz arttığına dikkat çekti. Buralara açılan mekanlarla yeni sıkıntıların ortaya çıktığını kaydeden Demircan, "Daha önceden de servis araçları belli saatler arasında Caddeye gelip çıkardı. Ancak, bu araçların kontrolünü sağlamak çok güçtü. Yeni gelen sistemle artık İstiklal Caddesi'nde araç trafiği olmayacak. İstiklal Caddesi'ni gezen yerli ve yabancı turistler bu güzelliğin farkına varabilecekler" dedi.

Yaklaşık iki yıl İstiklal Caddesini merkezden kontrol edebilecek bir sistem üzerinde çalıştıklarını ifade eden Demircan, "Bu sistemin benzerini Cenova'da görmüştüm. Ancak bu kadar büyük bir sistemi ilk kez dünyada biz kurduk. Sistem sayesinde acil durumlarda itfaiye, ambulans ve polis ekipleri kendilerine verilen kumanda ile caddeye girip, görevini yerine getirebilecekler" diye konuştu.

Paris denince akla hemen Şanzelize geldiğini belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Tülin Ersöz ise, "Dünyada İstanbul denince akla ilk İstiklal Caddesi geliyor. İstiklal Caddesi'nin ünü artık tüm dünyaya yayılmıştır" şeklinde konuştu.

Basın mensuplarının geçtiğimiz günlerde İstiklal Caddesi'nde bir Alman turistin öldürüldüğünü hatırlatması üzerine Demircan, "Bu sistem İstiklal Caddesi'nin güvenliğine de ciddi katkıda bulunacak. Kontrolsüz araba geçişlerini engelleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından uygulamalı olarak sistemi basın mensuplarına tanıtan Demircan, sinevizyondan göstererek, bilgisayardan İstiklal Caddesi'ndeki bazı noktalardaki dubaları indirdi. Bir süre İstiklal Caddesi'nde gezen Demircan, bazı sokaklardaki dubaları elindeki kumandayla kontrol etti.

Sistemde trafiğe açık yollar ise şöyle: Zambak-Meşelik Sokak arkası, Sakız Ağacı Caddesi ile Sadri Alışık Sokak Kesişimi, Balo Sokak, Turnacıbaşı Sokak kesişimi, Galatasaray Meydanı, Asmalımescit sokak ile kumbaracı Yokuşu Arkası.


(CİHAN)


Türkiye