Tasarruf için sıcak suları kesen bakan asansörleri de kullanıma kapattı

06 Eylül 2013 - 17:04

STUTTGART - Tassruf adına yaptığı birbirinden farklı girişmlerle sıkça gündeme gelen Almanya'nın Baden Württemberg Eyaleti Ulaştırma Bakanı Winfried Hermann, bakanlıkta sıcak su musluklarını kapatmasının ardından, çalışanları asansör yerine merdiven kullanmaya yönlendirdi.

Yeşiller Partili Ulaştırma Bakanı Winfried Hermann konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bakanlıklar dahil herkesin enerji tasarrufuna katkı sağlaması gerektiğini ifade ederek, en başta kendilerinin örnek teşkil etmek zorunda olduklarını savundu. Bakan Hermann, "Vatandaşlardan enerji tasarrufu yapmalarını istiyorsak, öncelikle biz bakanlık olarak örnek olmalıyız." diyerek alınan kararı savundu.

Ulaştırma bakanı, sıcak su kullanımından yapılan tasarrufun yanı sıra mesela çalışanların asansör yerine merdivenleri kullanmasının, kaloriferlerin tasarruflu kullanılarak oda sıcaklığının en fazla 21 derece tutulmasının da tasarruf sağlayacağına dikkat çekti.

Bazı medya mecralarında yer alan haberlerde Bakan Hermann’ın tasarruf tavsiyelerini yerine getiren çalışanları 'elma' ile ödüllendireceği bilgisi yer aldı.

BW Ulaştırma Bakanlığı’nın arka plandaki hedefi ise, eyaleti 2040 yılına kadar büyük ölçüde “iklim dostu” haline getirmek. Bakanlık bu sayede yılda yaklaşık 9 bin Euro tasarruf yapmayı hedefliyor.

Öte yandan bakanlığın tasarruf planlarıyla alay eden Eyalet Memurlar Birliği Başkanı Volker Stich, Yeşillerin yaptıkları planların ‘gülünç’ olarak lanse ederek, vatandaşlarının işine karışmaktan vazgeçmesini istedi.

Ulaştırma Bakanı Winfried Hermann’ın aktif tasarruf uygulamaları özellikle çevre koruma konusundaki hassas çevreler tarafından takdirle karşılanırken, bu tür girişimlerin başka kurumlar tarafından da örnek alınarak uygulanması gerektiğine vurgu yapıldı. Söz konusu bakanlığa yakın çevrelerden alınan bilgiye göre bakanlık çalışanları da tasarruf tedbirlerini yerinde bir uygulama olarak değerlendirerek destek veriyor.

(CİHAN)


Dünya