Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov'dan dostluk mesajı

31 Mayıs 2012 - 16:30

İSTANBUL - Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihnov, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte Topkapı’daki Tataristan Evi’ni ziyaret etti. Topbaş ve Minnihanov, Tataristan Sergisi’nin de açılışını yaptı. İkili, yaptıkları konuşmalarda dostluk ve kardeşlik mesajı verdi.

Kadir Topbaş, İstanbul’da bulunan Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürlüğü’nde görüştü. Topbaş ve Minnihanov, görüşmenin ardından Topkapı Kültür Parkı Türk Dünyası Mahallesi’ndeki Tataristan Evi’ni ziyaret etti. İkili ayrıca Tataristan Evi’ndeki Tataristan Sergisi’nin de açılışını yaptı. Tataristan Cumhurbaşkanı Tataristan Evi’ne gelişinde yerel şarkılarla ve çiçeklerle karşılandı.

Açılış öncesi kısa bir konuşma yapan Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, İstanbul’u her ziyaret edişinde önemli gelişmeler gördüğünü söyledi. İki ülke arasındaki kültür birliğine değinen Minnihanov, küreselleşen dünyada kültürün korunması için birlikte gayret gösterilmesi gerektiğini belirtti. Minnihanov, Tatar şair Gabdulla Tukay’ın Türkiye’de de sevilmesinin gurur verici olduğunu kaydetti.

Kadir Topbaş da konuşmasında iki ülke halkı arasındaki dostluk ve kardeşliğe vurgu yaptı. Mevlana’nın “Aynı dili konuşan değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşır” sözünü hatırlatan Topbaş, Tataristan’la aynı duyguları paylaştıklarını ifade etti.

Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov, Türkiye’deki Tatar temsilcilere kültürlerine yaptıkları katkıdan dolayı teşekkür mektubu verdi.
(CİHAN)


Dünya