TBMM İdare Amiri Uslu: Gidiş gelişleri hızlandıracak çözümler tartışılmalı

13 Şubat 2013 - 11:27

ANKARA - Meclis’te yapımı devam eden yeni halkla ilişkiler binasındaki odalarından, Genel Kurul’da yapılacak oylamalara yetişmekte zorlanacak milletvekilleri için scooter öneren TBMM İdare Amiri Salim Uslu, soruna yönelik çözüm yollarının tartışılması gerektiğini söyledi. Uslu, “Bunun önemli bir ihtiyaç olduğunu Meclis’te çalışan herkes bilmektedir. Sanıyorum, önümüzdeki günlerde daha çok tartışılacaktır. Çok da konuşulması gereken bir konudur. Farklı alternatifler de ortaya çıkabilecektir. Bunları zaman içinde göreceğiz.” dedi.

Başkanlık Divanı’nda henüz scooter önerisini gündeme getirmediğini aktaran Uslu, “Sonuçta Başkanlık Divanı karar verecek. Başkanlık Divanı’nda henüz gündeme gelmiş değil. Ama halkla ilişkiler binası ortaya çıktıkça sorunlar da beraberinde kendisini göstermeye başladı.” diye konuştu.

TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Meclis’te yapımı devam eden halkla ilişkiler binasından Genel Kurul'a gidiş gelişlerde kolaylık sağlaması noktasında gündeme getirdiği scooter önerisi ile ilgili, “Bahçedeki ağaçları yıkmadığımız için tüneli düz yapamadık. Düz olmayınca yürüme bandı imkanı olmadı. Oysa Meclis’te sürekli oylama ve yoklama yapılıyor. Kimi zaman karar yeter sayısı, kimi zaman toplantı yeter sayısı… Bu noktalarda milletvekilleri çok sık Genel Kurul’daki toplantılara yetişmek zorunda kalıyor. İki yol var, ya Genel Kurul devam ederken hiçbir şekilde seçmen kabul etmeyeceksiniz ya da hem seçmeni kabul edeyim hem genel kurul çalışmalarını takip edeyim diyeceksiniz. İkisini bir yapacaksanız bu sefer yeni halkla ilişkiler binası ile genel kurul arasında geliş gidişler bir problem teşkil ediyor. Buna çözüm bulmak lazım. Düşündüm, geçen haftalarda gittiğim Kore’de bir teknoloji fuarında gördüğüm scooterler aklıma geldi. Onlar elektrikli araçlar. Oldukça basit. Katlanabilir, kolay kullanılabilir, güvenli. Belki bunlar halkla ilişkiler binası ile Genel Kurul arasında uygun yerlere bırakılmak suretiyle milletvekillerinin kullanımına sunulabilir. Benimki düşünceden ibaret. Bunu tartıştığımız herhangi bir toplantı zemini olmadı. Böyle bir öneriyi elbette yapabilirim.” şeklinde konuştu.

Mevcut halkla ilişkiler binasından, Genel Kurul’daki oylamalara yetişmek isteyen milletvekillerinden de bu koşturma esnasında kötü hava koşulları ve zeminin kaygan olması gibi nedenlerle düşüp yaralananlar olduğuna dikkat çeken Uslu, şöyle devam etti: “Yani bu koşuşturma, bu olağanüstü çaba, bu olağanüstü trafik herkesi yoruyor ve zaman zaman da bir kısım olumsuzluklara davetiye çıkabiliyor. Bunu önlemenin yolu tünel içinde son derece yüksek güvenlikli, son derece de ucuz, neredeyse bisiklet fiyatına araç temin edilirse, bir çözüm olabilir. Tek çözüm bu değildir. Bunun dışında başka çözümler de olabilir. Farklı alternatifler üzerinde durulabilir. Ama böyle bir ihtiyaç olduğu, bu ihtiyacın yeni binanın hizmete girmesi ile daha da artacağı kesin. Seçmenler yeni binada olacak. Orası birkaç bloktan oluşuyor. Genel Kurul salonuna gelmek üzere kısa aralıklarla her zaman sık sık gelip gitmeler olacak. Bu süreçte dert, milletvekilinin yorulmasını engellemek değil, tam tersine milletvekilinin hem seçmene ulaşabilmesi hem de Genel Kurul çalışmalarına katılımını hızlandırmak amacı ile düşünülmüştür. Tabi, sonuçta Başkanlık Divanı karar verecek. Başkanlık Divanı'nda henüz gündeme gelmiş değil. Ama halkla ilişkiler binası ortaya çıktıkça sorunlar da beraberinde kendisini göstermeye başladı.”

Uslu, scooter fikrine milletvekillerinden ne tür tepkiler geldiğiyle ilgili ise şunları ifade etti: “Bunun önemli bir ihtiyaç olduğunu Meclis’te çalışan herkes bilmektedir. Sanıyorum, önümüzdeki günlerde daha çok tartışılacaktır. Çok da konuşulması gereken bir konudur. Farklı alternatifler de ortaya çıkabilecektir. Bunları zaman içinde göreceğiz.” şeklinde konuştu.

Uslu, “Birkaç yüz metre boyundaki, bir tünelden de olsa, sürekli Genel Kurul ve halkla ilişkiler binası arasında koşuşturmaca ile vakti geçen bir milletvekilinin ne seçmenine olması gereken ilgisi yeterince olabilir, ne de Genel Kurul’a olması gereken ilgisi yeterince olabilir. Aradaki mesafeyi kısaltmak mümkün değil ama gidiş geliş sürecini hızlandırmak mümkün olabilir. Önerdiğimiz scooter da ucuz, güvenil, zamanı iyi değerlendirebileceğimiz bir araç olarak düşünülebilir.” ifadesini kullandı.(CİHAN)


Politika