Teksas diyarındaki 'İpekyolu Festivali' Rafet El Roman'ın konseriyle sona erdi

08 Ekim 2012 - 10:12

TEXAS - ABD’nin Teksas eyaletine bağlı Houston şehrinde 4-7 Ekim günleri arasında gerçekleştirilen İpekyolu Festivali büyük ilgi gördü. Festivale gelen ziyaretçiler, etkinliğin son gecesinde Rafet El Roman’ın konseriyle coştu. Rafet El Roman’ın keşfi olan genç şarkıcı Yusuf Güney’in de sanatçıyla birlikte düet yaptığı konserde, izleyiciler harika bir müzik ziyafetine ortak oldular. Konserde festivali organize edenlere teşekkür eden ünlü sanatçı El Roman, kültür ve geleneklerinin başka milletlere tanıtılmasının çok önemli olduğunu söyledi.
Konser öncesi hayranlarının fotoğraf çektirme isteğini kırmayarak bol bol objektif karşısına geçen Rafet El Roman, Afrikalı hayranının Türkçe konuşarak yanına gelmesiyle şoke oldu.

RAFET EL ROMAN’IN AFRİKALI HAYRANI TÜRKÇE KONUŞUNCA
İpekyolu festivalinin son gününde sahne alan Rafet El Roman büyük ilgi ile karşılaştı. Yüzlerce hayranı arasında bulunan Senegalli Amy Diagne ise yıllardır şarkılarını dinlediğini sanatçıyı görünce onunla hasret giderdi. Hayranının akıcı Türkçe konuştuğunu fark eden ünlü sanatçı El Roman, Senegalli hayranı ile bir süre sohbet etti.
Senegal’ de hizmet veren Türk Okulu Yavuz Selim Lisesi’nde okuduğunu ve Türkçeyi okulda öğrendiğini anlatan Amy, sanatçıyı oldukça şaşırttı. Amy’in ilginç bir hayat hikayesi olduğunu söyleyen sanatçı

Ziyaretçiler, dört gün boyunca Türkiye’nin yanı sıra İpekyolu üzerinde bulunan bağımsız Türk cumhuriyetleri; Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan ve Kırgızistan’ın geleneksel el sanatlarını, yöresel halk danslarını, müzikleriyle tanışma imkanı buldu.
Konserden hemen önce Amerika Avrasya Turkuvaz Konseyi (AATK) Başkanı Kemal Öksüz festivale katılan ve sahne alan bütün sanatçılara birer sertifika verdi. Sahne alan sanatçıların koordinasyonunu üstlenen TÜRKSOY Genel Sekreteri ve Kazakistan Eski Kültür Bakanı Dusen Kuseyinov da bir konuşma yaparak festivalle ilgili memnuniyetini dile getirdi.

Houston şehrinin Stafford Belediyesi sınırları içerisinde 60 dönüm arazi üzerinde kurulan alanda Türk dünyasının kültürel zenginliklerini 10 binlerce Amerikalı’ya tanıtma imkanı sunan festival, bir buçuk yıl sonra yeniden yapılacak. Texas Eyaleti’nde yapılması planlana festivalin hangi şehirde yapılacağına henüz karar verilmedi.

GEL ARKADAŞ MARAŞ DONDURMASINA GEL

Festivalin son gününde de çok sayıda Amerikalı şenliklere büyük ilgi gösterdi. Dans gösterilerinin yanısıra yemek stantları büyük ilgi toplarken, son günde özellikle K.Maraş dondurmasının önünde uzun kuyruk oluştu.
Festival için K.Maraş’tan kalkıp Teksas eyaletine gelen Yaşar Kurt gün boyunca Amerikalılara dondurma yetiştirmek için çalıştı.

Dondurmanın sütünü K.Maraş’tan getirdiğini söyleyen Yaşar Usta, aylardır festival için hazırlık yaptığını belirtti. 20 yıla aşkın dondurma işi yapan Kurt “ Amerikalılar dondurmamızı çok beğendi. Biz de bu şekilde geleneklerimizi tanıtma fırsatı buluyoruz. İlgiden çok memnu kaldık.”dedi.


(CİHAN)


Dünya