TEMAD Başkanı Keser: Son 4 ayda 9 astsubayın intiharı bireysel algılanamaz

18 Ekim 2013 - 14:01

ANKARA - Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Başkanı Ahmet Keser, son 4 ayda 9 astsubayın intihar ettiğini açıkladı. İntihar vakalarının ilk bakışta bireysel gibi algılandığını belirten Keser, “Maalesef bu gelişmeler büyük bir sorun ve önemli bir kitleyi direkt ilgilendirmekte. Yaşanan sorunların temeli ekonomik ve sosyal beklentilere dayalıdır.” dedi.

TEMAD, ilki geçen yıl düzenlenen Dünya Astsubaylar Günü'nü çeşitli etkinliklerle kutluyor. Etkinlikler kapsamında TEMAD Genel Başkanı Ahmet Keser ve TEMAD Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Binici dernek üyelerinin katılımıyla Hilton Otel’de astsubayların sorunlarının anlatıldığı basın toplantısı düzenledi. Uzun süredir astsubayların görev başında intiharlarının gündemde olduğunu belirten Keser, “İlk bakışta tamamen bireysel gibi algılanan veya algılatılan bu gelişmeler maalesef büyük bir sorun önemli bir kitleyi direk ilgilendirmekte. Astsubaylar Türk Silahlı Kuvvetlerinin bel kemiğidir. Ast-üst ilişkisinde ciddi bir dengeyi oluştururlar. Üstlerindeki ağır görev ve sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirme bilinciyle çoğu zaman ailelerini bile unutmuşlardır.” diye konuştu.

Astsubayların ülkemizin iç ve dış güvenliğinde büyük bir sorumluluk taşıdıklarını ifade eden Keser, sözlerine şöyle devam etti: “Savunmamızın önemli noktalarında ciddi görevleri bulunmakta. Gelişen teknolojiyi en iyi şekilde kullanmakta ve yönetmektedirler. Aldıkları ağır eğitim ve yaşadıkları disiplin içinde tek hedefleri ülkenin bütünlüğü ve milletin birliği olmuştur. Türk Silahlı Kuvvetlerinin dünya orduları içinde bu gün eriştiği yerde önemli katkıları mevcuttur. Henüz çocuk denecek yaşta Türk Silahlı Kuvvetlerine katılan arkadaşlarımız ömürlerinin en anlamlı zamanını görevleri başında geçirmiştir. Görev tercih etme lüksü yoktur. İşte bu felsefe nedeniyle ekonomik ve sosyal alanda bu güne kadar talep koyamamıştır.”

"ASTSUBAYLARIN SORUNLARI EKONOMİK VE SOSYAL BEKLENTİLERE DAYALI"

Kalkınan ve güçlenen ülkemizde insanların yaşam kalitesi arttıkça temel giderlerin de arttığını belirten Keser, “Eğitim ve sağlık başta olmak üzere birçok alanda yaşanan gelişmeler insanların tercihlerini etkilemekte, işin doğası gereği en iyiye olan talep artmaktadır. Bunun doğal bir sonucu olarak da insanlar gelirlerinde beklentilerini karşılayacak bir artış beklemektedir. Özellikle astsubayların son yıllarda ekonomik ve sosyal beklentilerini bu paralelde değerlendirmek zorundayız. Yaşanan sorunların temeli bu iki kaynaktaki beklentilere dayalıdır.” sözlerini kaydetti.

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir televizyon programında askerlerin özlük hakları ile ilgili çalışma yaptırdığına ilişkin beyanlarını memnuniyetle karşıladıklarını anlatan Keser sözlerine şöyle devam etti: “Bu konuda mevcut komutanlarımızın da iyi niyetli çabalarının farkındayız. Ancak gerek hükümetin gerekse komutanlarımızın sorunların çözümüne ilişkin hazırlıklarda bizleri de temsil ettiğimiz kitle adına dinlemesini bekliyoruz. Bunun ortaya konacak çözüme ciddi katkı vereceğine inanıyoruz. İyi niyetli çabaların sonucunda ortaya çıkan tablonun beklentileri karşılamaması durumunda mevcuttan çok daha ağır şartların gelişeceği endişemizi burada bir kez daha dile getirmeyi bir görev kabul ediyoruz.”

Silah arkadaşlarının yaptıkları görevin ve taşıdıkları sorumluluğun ağırlığı sebebiyle sessiz kalıp talep ortaya koyamadıklarını anlatan Keser, “Bu durum maalesef sorunun tam olarak algılanmasında zafiyet oluşturuyor. Yaptıkları hizmetin hassasiyeti sebebiyle sessiz kalmaları maalesef onlara ağır bedeller ödetiyor. Son 4 ayda 9 astsubay intihar etti. Bu intiharlar taleplerin dışa vurulmasıdır. Çok canlar yandı, yeni canların yanmaması için herkesin özellikle yönetim sorumluluğundaki büyüklerimizin silah arkadaşlarımızın hassasiyetlerini algılamalarını bekliyoruz. Biz çözüm için varız. Ülkemizin içinden geçtiği ekonomik şartları da dikkate alarak sorunların çözümünde yapıcı olmaya hazırız. Biz yaptığımız göreve bir bedel biçilmesini beklemiyoruz hak ettiklerimizi almak için çaba harcıyoruz.” açıklamasında bulundu.

(CİHAN)


Güncel