Teneke kutular geri dönüşümle arabalar için yedek parça oldu

30 Kasım 2013 - 10:57

ANKARA - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, meşrubat ve teneke kutuların geri dönüşümü ile ilgili önemli bir projeyi hayata geçirdi. Teneke kutuları geri dönüşümle araba yedek parçası, beyaz eşya parçaları ve kornişe dönüştü. Bu yılın ilk 10 ayında 9 bin 444 ton meşrubat kutusu atığı, 29 bin 43 ton peynir tenekesi, yağ tenekesi, konserve kutusu, boya kutusu toplandı. Toplanan kutular külçe alüminyum haline dönüştürüldükten sonra diğer sektörlerde araba yedek parçası, beyaz eşya parçası ve korniş olarak kullanıldı.

Dünyada en fazla kullanılan demir dışı metal olan meşrubat kutularının geri kazanılması Türkiye’de 1980’li yıllarda başladı. Günlük hayatta kullandığımız teneke kolalar, teneke biralar geri dönüşüm tesislerinde işlenerek külçe alüminyum haline getiriliyor. İşçilik ve yatırım maliyeti en az olan meşrubat kutusu atıkları Türkiye’de 15 metal geri dönüşüm tesisinde işleniyor. Türkiye genelinde 2013 yılında 37 bin 835 ton metal ambalaj üretildi. 8 bin 228 kg metal ambalaj ise ithal edildi. 2013 yılı Ekim ayı sonuna kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda 9 bin 444 ton meşrubat kutusu atığı toplandı. Meşrubat kutularının toplanması ile 2013 yılı içerisinde ekonomiye 23 Milyon 610 bin TL kazanç sağlandı.

Toplanan 9 bin 444 ton meşrubat kutusu külçe alüminyum haline dönüştürüldükten sonra diğer sektörlerde araba yedek parçası, beyaz eşya parçası ve korniş olarak kullanıldı. Geri dönüşümü sağlanan atık alüminyumlar parlak ve şık görüntüsünden yararlanılarak dekoratif amaçlı süs ve ev eşyaları yapımında da kullanılıyor.

YAĞ TENEKELERİNDEN 38 MİLYON LİRA GELİR ELDE EDİLDİ

Öte yandan Türkiye genelinde 2013 yılı içerisinde 29 bin 043 ton peynir tenekesi, yağ tenekesi, konserve kutusu, boya kutusu toplandı. Çelik teneke ambalaj atığı olarak geçen bu atıkların geri dönüşümü ile ekonomiye 14 milyon 521 bin TL kazanç sağlandı. Çelik kutular demir-çelik fabrikalarında tekrar eritilerek, ham madde haline getiriliyor. 2013 yılında toplamda teneke kola, teneke bira, peynir tenekesi, yağ tenekesi, konserve gibi metal ambalaj atığından toplam 38 milyon 131 bin TL’lik kazanç sağlandı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Vekili Muhammet Ecel “Bir ton kullanılmış alüminyumun yani meşrubat kutularının geri dönüşümü sağlanırsa; 15 bin litre soğutma suyu, 860 litre proses suyu (maddelerin işlenmesi ya da üretilmesi sırasında ve fabrika içindeki ekipmanların temizliği için kullanılan su), 2 bin kg karbondioksit ve 11 kg kükürtdioksit emisyonu daha az kullanılmış oluyor.” dedi.

Verilen bilgiye göre, meşrubat kutuları gelişigüzel dışarıya atıldığında hayvan ve bitkilere zarar veriyor. Bu atıklar yüzeysel ve yer altı sularını kirletiyor, hava kalitesini bozuyor ve gürültü kirliliğine neden oluyor. İklim değişikliğine neden olan sera gazı emisyonunu azaltmak için meşrubat atıklarının toplanması gerekiyor.

(CİHAN)


Ekonomi