TESK: Vize kısıtlamasının kaldırılması sevindirici

17 Aralık 2013 - 13:10

ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı ve Türkiye AB Karma İstişare Komitesi Eş Başkanı Bendevi Palandöken, Türk vatandaşlarına vizesiz Avrupa’nın kapılarını açacak olan Vize Serbestisi Diyaloğu ve Geri Kabul Anlaşması’nın Ankara’da imzalanmasının sevindirici olduğunu belirtti.

Konuyla alakalı yazılı açıklamada yapan Bendevi Palandöken, "Türkiye-AB KİK toplantılarında hep dile getirdiğimiz ve AB kanadından sorunların çözümü için destek istediğimiz bir konu nihayet çözülüyor. Bu çözümlerin atıldığı süreçte Eş Başkanlık görevini yürütüyor olmam da benim için ayrı bir mutluluk kaynağı oldu." ifadelerini kullandı. Palandöken, açıklamasına şöyle devam etti:

"Sloven Eş Başkan Stantic ile yaptığımız toplantılarımızda onların da düşüncesi hep bizlerle paraleldi, konunun çözümüne ellerinden gelen desteği verdiklerine inanıyoruz. Vize kısıtlamasının kalkması ile önemli bir sorun çözüme kavuşacak. Sorunun çözümü ile birlikte genç ve yeni nesil girişimcilerimizin önü daha da açılacak. Vize serbestisi Türkiye'nin Avrupa Birliği'nden en önemli beklentileri arasında yer alıyordu. Türk vatandaşlarına vize muafiyeti verilmesine ilişkin sürecin başlamasına yönelik imzaların atılmasını olumlu buluyoruz. Çünkü Vize kısıtlamasının çözümü ile önemli bir sorun ortadan kalkıyor. Karşılıklı olarak adımlar atılmaz ise hiçbir sorunun çözülmesine imkan yoktur. Şimdi AB, Avrupa’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize zorunluluğunu ortadan kaldıracak ve vizesiz seyahatin önünü açacak. Ülkemiz ise Avrupa ülkelerinin kabusu haline gelen yasa dışı göçmenler konusunda bir adım atacak ve kendi toprakları üzerinden yasadışı yollarla AB’ye giren göçmenleri kabul edecek. İşte bu karşılıklı adımlar ve diyalog ile her sorunun üstesinden gelerek Türkiye ve AB birbirine yaklaşacak.1996'da Gümrük Birliği süreci ile başlayan ve halen devam eden vize sorununun çözümü önemli bir imzadır. Çünkü bugüne kadar Türk sanayicisi ile esnaf ve sanatkarların, iş adamlarının ürettiği mallar Avrupa Ülkelerine serbest bir şekilde giderken, malı satan ve üreten vize alamadığı sürece gidemiyordu. Yapılan anlaşma ile artık vize kuyrukları kalkacak. Sürecin kısalması Türk sanayisinin önünü açacak ve ticaret hızla artacaktır. En önemlisi böylece Avrupa daha çok Türk vatandaşından ve girişimciden istifa edecek."

(CİHAN)


Ekonomi