Tezhip kursiyerleri eserlerini izlenime sundu

17 Mart 2009 - 17:58

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları(BUSMEK)'nda tezhip kursuna devam eden kursiyerler, sabırla ürettikleri el emeği eserlerini Fomara Kurs Merkezi'nde açılan sergide beğeniye sundu.

Kentin halk üniversitesi Busmek kursları ile yaşamlarına yeni renkler katan vatandaşlar, özel çalışmalarını diğer kursiyerlerle paylaşmanın heyecanını yaşadı. Serginin açılışını yapan Busmek Genel Koordinatörü Mustafa Özen, eserleri çok beğendiğini söyleyerek, Busmek'in vatandaşların saklı yeteneklerini ortaya çıkardığını ifade etti.

Tezhip ve minyatür öğretmeni Yasin Kılıç'ın öğrettiği tekniklerin yer aldığı 21 eseri sergileyen 46 kursiyer, Türk İslam eserlerinden biri olan, süsleme ve bezeme sanatı olarak bilinen tezhip sanatını öğrenerek, yaşamlarında yeni pencereler açtıklarını ve kendilerini özel hissettiklerini söyledi. Kursiyerler, "Daha önceki dönemlerde Bursa'da bu tür bir kurs aradığımızda bulamıyorduk ve ders almak için İstanbul'a gitmemiz gerekiyordu. Bugün ise Busmek sayesinde çok merak ettiğimiz tezhip sanatını öğreniyoruz" diye konuştu. Tezhibin kişiyi sabırlı olmaya ittiğini de dile getiren kursiyerler, "Eserlerimizi bugünkü hallerine getirene kadar yaklaşık 3,5 - 4 ay uğraştık. Tezhip sayesinde sabırlı olmayı da öğrendik" dedi.

Kursiyerlerden Zehra İnanöz de Busmek kurslarıyla yeteneklerini keşfettiğini söyledi. İnanöz, "İşitme ve konuşma engelliyim. Busmek'te bilgisayar, modelistlik, stilistlik, cam boyama ve ebru kurslarına katıldım. Halen tezhip kursuna devam ediyorum. Bugün bu sergide benim yaptığım bir tablonun da sergilenmesi çok önemli. Busmek ile kendimi daha iyi ifade ettiğimi düşünüyorum. Çok mutluyum. Bize bu fırsatı tanıyan Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu. Yeşil türbe gibi Bursa'yı simgeleyen minyatürlerin eserlerde can bulduğu sergideki altın işlemeli tezhip çalışmaları da sergiyi gezenlerden büyük ilgi gördü.


(CİHAN)


Türkiye