TİKA Özbek bankacıları eğitiyor

28 Mayıs 2009 - 14:01

Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA), Türkiye Bankalar Birliği ve Özbekistan Bölgesel Bankacılık Eğitim Merkezi işbirliğiyle Özbek bankacılara yönelik seminer düzenlendi.

Türkiye Bankacılık Birliği'nden gelen uzmanlarca verilen seminerde genç Özbek bankacılar, "Kriz yönetimi, proje yönetimi ve proje finansmanı" konularında bilgilendirildi. Başkent Taşkent'te başlayan bankacılık semineri bir hafta devam edecek. Üç ayrı alanda düzenlenen seminere 60 dolayında bankacı katılıyor.

Seminerin açılışında konuşan TİKA Koordinatörü İhsan Çomak, bunun bir tecrübe ve birikim paylaşımı olduğunu dile getirdi. Bankacılara çalışkan ve azimli olmalarını isteyen Çomak, global mali krizin her şeye rağmen Batı ülkelerini etkilediği kadar, Özbekistan ve Türkiye'yi etkilemediğini dile getirdi.

Bankacılık seminerinin ülkedeki faaliyetlerinin bir devamı olduğunu belirten Çomak, CİHAN'a yaptığı konuşmada ise Türkiye'den gelen uzmanların genç Özbek bankacılara kriz yönetimi, proje yönetimi ve proje finansmanı konularında seminer verdiğini belirtti.

-BANKACILIKTA İŞBİRLİĞİ -

Özbekistan Bölgesel Bankacılık Eğitim Merkezi Genel Müdürü Zamir Halmahmadov ise " TİKA'yla bankacılık alanında yaptıkları işbirliğinin Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un "Dünya Mali-Ekonomik Krizi ve Özbekistan Koşullarında Bu Krizin Giderilmesine İlişkin Yöntem ve Önlemler" isimli kitabının hedefleri doğrultusunda faaliyete geçirilen bir çalışma olduğunu söyledi. Halmahmadov: " Bankacılık eğitimi konusunda TİKA'ya talebimiz oldu. Kısa sürede bunu hayata geçirerek üç alanda önemli seminer düzenliyoruz. Bir hafta devam edecek olan bu seminerin, yararlı ve semereli geçeceği inancındayım" diye konuştu.


Dünya