TİKAD, ekonomiye değen kadın eli sayısını az buluyor

08 Mart 2012 - 13:44

İSTANBUL - Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yüzde 60’ı bulan kadın istihdamı Türkiye’de yüzde 28 seviyesinde seyrediyor. Bu tablonun iç açıcı olmadığını belirten Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Bulut, ekonomiye değen kadın eli sayısının eksikliğinden dert yandı.

Nilüfer Bulut, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Cihan’a kadın istihdamı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’de kadın çalışan oranının yüzde 28'de kalkmasını eleştiren Bulut, "Kadın hiçbir yerde yok; ekonomide yok, sermaye piyasasında yok, bankalarda yok." ifadelerini kullandı. Ülkede kadınlar adına son senelerde önemli adımlar atıldığını ancak bunların yetersiz kaldığını aktaran Bulut, güzel çalışmalara örnek olarak; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kamu kurumlarında görevli annelere hitap eden kreş uygulamasını gösterdi. Uygulama ile kadın istihdamının daha da artacağını belirtti.

Türkiye'de kadın yönetici azlığından da şikayet eden TİKAD Başkanı, mevcut durumda çalışanlar arasında kadın yönetici ve üst yönetici oranının yüzde 30 olduğunu vurguladı. Bulut, şunları kaydetti:

“İstihdama paralel, girişimci sayımız da gerilerde. Burada umudum, hayalim sermayesi olan kadınların adedinin artmasıdır. Yoksa küçük kredilerle kadını ortaya çıkarıp sonra onu borçlar içinde bırakma değildir. Kadının sermayesi olmalı, artık ekonomiye yön vermelidir. Arzum, kadın istihdamının yüzde 28’den yüzde 50 ye çıkması. Gelinen aşamada her kadını çalışan kadın olarak görmeliyiz; çünkü her kadın bir katma değer üretiyor. “

(CİHAN)


Ekonomi