Tilmaç: Öğrenciler, hayatın içinde olursa kendine özgüvenleri tam olur

14 Aralık 2011 - 10:59

ANTALYA - Tiyatro ve sinema oyuncusu Sümer Tilmaç, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Okullar Hayat Olsun Projesi ile öğrencilerin kendilerine duyduğu özgüven duygusunun daha artacağını söyledi.
Sümer Tilmaç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada bakanlığın uygulamaya koyduğu projenin benzerini 10 yıldır Antalya'da uyguladıklarını belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği(TBB)'nin uygulamaya koyacağı projeyi gönülden desteklediğini belirten ünlü oyuncu Tilmaç, böylece öğrencilerin küçük yaşta çevre, orman, su kaynakları tanımları yanı sıra fotoğrafçılık, sinema, kısa metrajlı film çekimi, tiyatro ve güzel sanatlara karşı ilgiyi artıracağını söyledi.
Antalya bölgesinde okullarda davet üzerine 48 yıllık sinema ve tiyatro üzerine yaptığı çalışmalarla ilgili öğrencilere bilgilendirme yaptığını belirten Tilmaç, proje ile öğrencilerin daha fazla güzel sanatlar, tiyatro ve sinema oyuncusu ile tanışma fırsatı olacağını kaydetti. Tilmaç, şunları dile getirdi: "2 bakanlık ve yerel yönetimlerin birlikte uygulamaya koyduğu proje ile öğrenciler hayatın içinde olacak. Biz bu projenin başka bir modelini Antalya'da Sadri Alışık Sanat Atölyesi'nde uzun yıllar uyguladık. Sanat atölyesinde haftanın belirli günlerinde veliler, öğretmen ve öğrencileri buluşturarak birlikte Yeşilçam'a yolculuk yaptık. İstanbul'dan tiyatro ve sinema oyuncularını getirterek öğrencilerle buluşturduk. Öğrenci, veli ve öğretmenlerle birlikte çam, mandalina, harnup(keçiboynuzu), defne, meşe palamudu, portakal ve badem fidanı diktik. Ormanların korunmasına yönelik bilgilendirme toplantıları yaptık. Su kaynaklarının kullanımı yerinde uygulamalı gösterdik. Projeyi destekliyoruz. Proje ile öğrenciler aynı zamanda sosyal hayatın içinde olacak. Çocuklarını okula kaydettiren ve bir daha arkasını aramayan veliler de çocuklarının takibini yapmış olacak."
Öğrencilerin hayatın içinde olmaması halinde sosyalleşmelerinin çok zor olduğunu belirten Tilmaç, üniversiteyi bitiren ve kendi meramını anlatmak için halen dilekçe yazamayan kişiler olduğunu ifade etti. Okullarda öğrencilere öğretmenlerin konuşma imkanı tanıması halinde öğrencinin kendini ifade edebilmesi için fırsatı olacağını anlatan Tilmaç, sınıflarda mikrofonla işlenen derslerin öğrencilerin kalabalık karşısında konuşmasında utanma, kalabalığın üzerine gelme ve telaşa bağlı terlemenin de sona ereceğini sözlerine ekledi.

(CİHAN)


Güncel