TOBB cari açığın kapanmasında Bakan Taner'i örnek gösterdi

12 Eylül 2011 - 11:01

İZMİR - TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, cari açık probleminin çözümünde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ı örnek gösterdi. Yıldız'ın yabancı enerji yatırımcıları üretimlerini Türkiye'de yapmaları durumunda elektriklerine daha yüksek fiyat teklif ettiğini, bunun da olumlu yansımalarını gördüklerini ifade etti. Rüzgar türbini yatırımcısı Nordex Enerji Global Satış Direktörü Lars Bondo Krogsgaard ise yaptığı açıklamada 70 çeşit görevdeki çalışanlarını, Almanya yerine Türkiye vatandaşlarından tercih ettiklerini söyledi.
Türkiye'nin en önemli gündem maddelerinden birinin ekonomide cari açık olduğunu ve herkesin çözüm üretmeye çalıştığını belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, bu konuda Bakan Yıldız'ı kutladığını ifade etti. Yıldız'ın, tam bir Kayseri icadı olarak, cari açığın nasıl çözüleceğine ilişkin çok somut bir çare ortaya koyduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, maalesef Türk kamuoyununun bunu bilmediğini vurguladı: "Rona Yırcalı'ya diyor ki, 'Eğer bunu Norveç'in Almanya'daki tesislerinde üretilen rüzgar güllerinden alırsan, senden elektriği 7 sente alırım. Gel bu yatırımı Türkiye'de yap, yerli malı kullan, 11 sente alayım.' diyor. Cari açığa çözüm arayanlar için bundan daha güzel model olamaz. Onun için herkes bu modeli alsın, uygulasın lütfen."
Nordex yetkililerini de Türkiye'de yatırım yapmaya çağıran Hisarcıklıoğlu, "Gel, Mercedes'i örnek al. Mercedes'in Aksaray'da yatırım var. CEO'su ve genel müdürü, 'Sıfır üretim hatası olan tek tesisimiz Aksaray'daki.' diyor. Bizim müteşebbisimiz başarılı. Bizim işçimize de doğruyu gösterirsen, dünyadaki en verimli ve en kaliteli üretimi yapacak fabrikayı Türkiye'de kurarsın." şeklinde konuştu.
Nordex Global Satış Direktörü Krogsgaard ise türbin kurulumu için gereken insan gücünün tamamını Almanya'dan getirmek gerekirken bugünlerde Türkiye'deki santralların proje yönetimi, idaresi ve servisinda yaklaşık 70 Türk vatandaşıyla çalıştıklarını ifade etti.
Akres-Akhisar Rüzgar Santralı, Balıkesir Sanayi Odası ve Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş. Başkanı Rona Yırcalı'ya ait Best-Karesi Enerji Topluluğu tarafından yapımdı. 45 megawat/saat kurulu güce sahip santral, 100 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak ve 100 bin ton karbondioksit azaltımı sağlayacak.

(CİHAN)


Ekonomi