TOKİ ortaklı Mahall Ankara tanıtıldı

27 Kasım 2013 - 16:28

ANKARA - Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, devletin genel bütçesinden pay almadan kendi geliştirdiği projelerle kendi kaynaklarını üreten ve bu finansman ile sosyal konut inşa eden bir kuruluş olduklarını belirtti. Karabel, "Arsa satış karşılığı gelir paylaşımı modeli olarak uyguladığımız bu projeler ile prestij konutlar veya tesisler üretilerek sosyal konutlara kaynak sağlanmaktır. Bu çerçevede yaklaşık 86 bin konut üretilmiştir. Bu da TOKİ’nin toplam konut üretiminin içinde yüzde 15’lik bir orana tekabül etmektedir. Hasılat paylaşımı Modeli olarak adlandırdığımız bu projelerden kamuya yaklaşık 17,9 milyar kaynak sağlanmıştır. Bunun 9,8 milyarı tahsil edilmiştir." dedi.

Tanıtımı yapılan Mahall Ankara projesinin açılış konuşmasını yapan Karabel, TOKİ’nin Ankara’daki Kaynak Geliştirme projelerinden biri olduğuna işaret ederek, şu bilgileri verdi:

"40 bin 628 m2 arazi üzerinde, 283 bin 700 m2 inşaat alanına sahiptir. Bu proje ile TOKİ’ye 397 milyon TL (yüzde 39,80) kaynak (Toplam Hasılat 997.500.500 TL) sağlanmış olacaktır. Bu modellerden sağlanan finansmanla öncelikle ihtiyaç sahibi ve alt gelir grubu vatandaşların kira öder gibi uzun vadelerde (10 yıl, 15 yıl, 20 yıl) ev sahibi olmaları sağlanmaktadır. TOKİ, bu ve benzeri Hasılat Paylaşımı projelerinde inşaatın bitirilmesi ve hak sahiplerinin haklarının korunması sorumluluğunu üstlenmektedir. Ankaramıza yakışır güzellikte ve işlevde bir proje olacaktır. Bu konuda yüklenici firmaya başarılar dileyerek projenin milletimize ve Ankara’mıza hayırlı olmasını diliyorum."

Proje ortağı Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker de TOKİ ile gelir paylaşım modeli çerçevesinde böylesine büyük bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belitti. Türker, Ankara’da konut, ofis, mağaza, otel, city suitlerden oluşan, 3 bin kişinin yaşayacağı ve tahmini 10 bin kişinin gün içerisinde ziyaret edeceği bir mahalle konsepti özelliğindeki Mahall Ankara projeni 2015 yılının sonunda bitirmeyi planladıklarını dile getirdi.

(CİHAN)


Ekonomi