Topçu, Yazıcıoğlu’nun kazasıyla ilgili konuşmasından dolayı ifade verecek

17 Nisan 2011 - 18:00

ANKARA - Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu, Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği uçak kazasıyla ilgili yaptığı konuşmadan dolayı ifade vermek üzere savcılığa çağrıldı.

Topçu, BBP’nin 3-6 Şubat tarihleri arasında Antalya’da partisinin istişare kampında yaptığı konuşmada, helikopter kazasıyla ilgili olarak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve bakanlık bürokratlarını eleştirmişti. Topçu, konuşmasında, "Siz böyle 'kaza' derseniz millet de der ki (Bakan, suikastın içinde mi?)" yönündeki sözlerinden dolayı Ankara Basın Savcılığı’na ifade vermeye çağrıldı.
Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım, Devlet Denetleme Kurumu tarafından Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği kazayla ilgili olarak raporu eleştirmişti. DDK raporunda, kazayla ilgili ihmal iddialarına yer verilmişti.

Topçu, Bakan Yıldırım'ın DDK raporuyla ilgili açıklamalarına şu cevabı vermişti: "Siz niye bu kadar alınıyorsunuz? Size düşen, şudur demeniz gereken 'ben ve bana bağlı kurumların sorumluluğunu yapacağım'. Niye demiyorsunuz? Siz böyle 'kaza' derseniz millet de der ki 'Bakan suikastın içinde mi?' Evet, Sayın Bakan gözün aydın olsun, millet size bu madalyonu taktı. Ben de millet adına soruyorum; 'Evet, suikastın içinde misiniz?' Değilseniz benimle ailenin yaptığı gibi yapmanız lazım." dedi.
Topçu, yarın saat 17.30'da Ankara Adliyesi'nde basın savcılığına ifade verecek.

(CİHAN)


Politika