TPAO'nun ithal ettiği çamur damıtma tankı Çorum'da üretildi

27 Şubat 2013 - 17:30

ÇORUM - Türkiye Petrol Anonim Ortaklığı'nın petrol kuyularına kuracağı çamur damıtma tankı ilk kez Çorum'da Cazgır AŞ tarafından üretildi. Yurt dışında yaklaşık 3 milyon dolara ithal edilen tank yüzde 100 yerli olarak 710 bin dolara mal edildi. 4 ayda tamamlanan tank 8 TIR'la Batman'a götürülecek. Üretilen çamur damıtma tankı, Türkiye'nin petrol sanayi üzerine ilk üretimi olma özelliği de taşıyor.

Çorum Organize Sanayi Bölgesi (OSB)'nde faaliyetini sürdüren Cazgır AŞ tarafından üretilen tankın teslimi TPAO'ya törenle yapıldı. Toplam da 6 adet üretileceği belirtilen çamur damıtma tankları için yurt dışından da teklif geldiği öğrenildi. Törende gazetecilere açıklama, TPAO İkmal ve İnşaat Daire Başkan Yardımcısı Mehmet Talip Bektaş, Çorum'da yapılan üretimin Türkiye ekonomisi ve yerli sanayinin gelişmesinde çok büyük öneme sahip olduğunu belirtti.

Daha önce petrol alanındaki ekipmanların yurt dışından temin edildiğini söyleyen Bektaş, yerli sanayiye verilen destekler ile bu ekipmanların Türkiye'de üretilmeye başlandığını kaydetti. Batman Müdürlüğü'ne götürülecek olan damıtma tankının herhangi bir sorun çıkarmayacağını da kaydeden Bektaş, ''Ülkemizde petrol alanında ilk defa bir teçhizatımızı Çorum'da ürettik. Bu büyük bir başarıdır. Yerli sanayi de yani petrol alanında ilk defa bir ekipmanı ülkemizde üretmiş bulunuyoruz.'' dedi.

Firma sahibi Orhan Cazgır ise yerli sanayiye verilen desteğin takdire şayan olduğunu söyledi. Kendilerine 12 ay süre tanındığını hatırlatan Cazgır, makineyi 4 ay da ürettiklerini aktardı. Yurt dışı ve yurt içinde incelemelerde bulunduklarını vurgulayan Cazgır, ''TPAO bize inandı ve bizde bu güveni boşa çıkartmadık. Bu işi Çorum'da biz devletimizin ve bazı arkadaşlarımızın da desteği ile yaptık. Yurt dışında 3 milyon doları bulan bu üretimi biz 710 bin dolara ürettik. Bu da yerli sanayiye verilen desteğin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.'' dedi.

YERLİ SANAYİYE BÜYÜK DESTEK VERİLİYOR CESARETLİ OLUN
Çamur damıtma tankının teslimine katılan Çorum Valisi Sabri Başköy de iş adamlarına seslenerek, yerli sanayiye büyük destek verildiğini ve cesaretli olmaları gerektiğini dile getirdi. Başköy, Çorum'da üretilen makinenin de örnek teşkil ettiğini belirtti. Başköy şöyle devam etti: ''Sanayici arkadaşlarımız Ankara, Eskişehir gibi illerde çalışmalar ve ziyaretler yapıyor. Arkadaşlarımız illerde geziler düzenlemiş ve Çorum'da da bu fabrika ile görüşmüşler. Sonuç olarak bu makinemiz üretildi. Bakın son dönemde Türkiye çok ciddi atılımlar yapılıyor. Artık güdümlü füzeler yapabiliyor ve yurt dışına ihraç edebiliyoruz. Yurt dışından ihraç edilen ervanterler artık bir elin parmağı ile sayılıyor. Burada yapmamız gereken kendimize güvenmek ve yerli sanayimize verilen destek ile çalışmalarımızı sürdürmektir. ''
4 ayda tamamlanan ve 100 metre uzunluğundaki tank Batman'daki petrol kulesine gönderilecek. Programa Çorum Valisi Başköy'ün yanı sıra Jandarma Albay Hakan Saraç, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal, Hitit Üniversitesi Rektörü Reha Metin Alkan, kentin önde gelen iş adamları ve çok sayıda davetli katıldı.(CİHAN)


Ekonomi