Trabzon, Kutlu Doğum'a hazırlanıyor

28 Mart 2012 - 13:47

TRABZON - Trabzon’da, 14-20 Nisan tarihleri arasında yapılacak Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine son şekli verildi. Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yılki ana konusunu, 'Hz. Peygamber, Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku' olarak belirlediği Kutlu Doğum Haftası'nı kamu ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla kutlama kararı almıştı. Bu karar doğrultusunda Trabzon’da da İl Müftülüğü öncülüğünde kamu ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla oluşturulan Tertip Komitesi hazırlıklarını son aşamaya getirdi. Komite, İl Müftüsü Veysel Çakı ve Merkez Vaizi Hasan Şahin’in de katılımıyla bugün yaptığı toplantıda etkinliklere son şeklini verdi.

14 Nisan Cumartesi günü Meydan Parkı’nda yapılacak törenle başlayacak olan Kutlu Doğum etkinlikleri, bir hafta boyunca devam edecek. Ana programın ise 15 Nisan Pazar günü 19 Mayıs Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek; vaazlar, konferanslar, Kur’an tilaveti, şiir ve naat dinletileri, tasavvuf konserleri, gül dağıtımı gibi etkinliklerle Hz. Peygamber’in (SAV) kardeşlik ahlakı ve hukukuna verdiği öneme dikkat çekilecek. Yetim çocukların da unutulmadığı Kutlu Doğum etkinlikleri kapsamında Trabzon Belediyesi de bir gün süreyle ücretsiz taşıma yapacak.

İl Müftülüsü Veysel Çakı, burada yaptığı konuşmada, din hizmetinin sadece din görevlilerinin değil, tüm kurum ve kişilerin görevi olduğunu dile getirdi. Kutlu Doğum’da olduğu gibi değişik konularda da her kurumun kendi alanında yapacağı çalışmalar bulunduğuna dikkat çeken Çakı, "Kutlu Doğum Haftası vesilesiyle kamu ve sivil toplum kuruluşları ile güzel bir işbirliği sağlandı. Biz sadece bir şemsiye açtık, bu şemsiyenin altında sizler varsınız. Bu şemsiye altında her kurum bu hayfa özel program icra edebilir. Niyet halis olunca Allah da yardımcı olur. Güzel katkılarınızla bu programı hazırlanmasına vesile olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum." dedi.

Komite, önümüzdeki günlerde yapacağı basın toplantısı ile Kutlu Doğum etkinlikleri programını basın aracılığı ile kamuoyuna duyuracak.

(CİHAN)


Güncel