Trabzon Milletvekili Canalioğlu, akıbeti belli olmayan 'Sezyum cihazı'nı sordu

19 Aralık 2012 - 11:08

TRABZON - CHP Trabzon Milletvekili Mehmet Volkan Canalioğlu, 1966 yılında Trabzon Numune ve Eğitim Araştırma Hastanesi’ne verilen fakat akıbetinin ne olduğu belirlenemeyen radyoaktif kaynaklı Sezyum (Cs-137) cihazıyla ilgili TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Canalioğlu, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere verdiği önergede söz konusu cihazın akıbetini sordu.

Geçtiğimiz günlerde ne gündeme gelen radyoaktif kaynaklı Sezyum (Cs-137) cihazıyla ilgili TBMM Başkanlığı’na önerge veren Milletvekili Canalioğlu, “Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 46 yıl önce teslim edilen ve 30 yıl önce kullanımdan kaldırılan radyoaktif madde içeren cihazların kaybolduğu haberleri yazılı ve görsel basında sıkça yer almıştır. Trabzon Sağlık Müdürlüğü kaybolduğu iddia edilen Kobalt Co-60 cihazının Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne nakledildiğini açıklamıştır, ancak Sezyum Cs-137 içeren ve çok ciddi radyoaktif tehdit oluşturabilecek cihaza ilişkin herhangi bir bilgiye rastlanmadığını bildirmiştir.” dedi.

Canalioğlu, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere verdiği önergede şu soruları yöneltti: “Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi envanterine kayıtlı olan“Sezyum Cs-137”içeren cihaz nerededir ? Bu cihaz başka bir hastaneye nakledildi ise; hangi hastaneye, hangi tarihte nakledilmiştir? Bu cihaz imha edildi ise; hangi tarihte, nerede ve kimler tarafından imha edilmiştir? Bakanlığınız bünyesinde, Radyoaktif tehdit oluşturabilecek ve halk sağlığını olumsuz etkileyebilecek bu tür cihazların kontrolleri, nakilleri- imhaları için uzman ekipler var mı? Var ise; Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi envanterine kayıtlı olan ve radyoaktif madde içeren cihazların kontrollerini, nakillerini ve imhalarını hangi ekip yapmıştır?”

(CİHAN)


Politika