Trabzon Valisi Kızılcık: Çöp sorununu çözmede herkese görev düşüyor

21 Ocak 2010 - 19:38

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Anadolu Ajansı Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi ile Tonya ilçesini ziyaret ederek sorunlar hakkında bilgi aldı.

Vali Recep Kızılcık'ı Tonya'ya gelişinde Kaymakam Vekili Fikret Zaman, Garnizon Komutanı Erol Bozok, Belediye Başkanı Ahmet Kurt, İskenderli Belediye Başkanı Ahmet Aktaş, Cumhuriyet Savcısı Hakan Kılıç, Emniyet Amiri Murat Elkılıç, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, mahalle ve köy muhtarlarının yanı sıra kalabalık bir halk topluluğu karşıladı.

Vali Kızılcık, daha sonra Tonya Kaymakam Vekili Fikret Zaman'dan brifing aldı.

Kızılcık, burada yaptığı açıklamada, "Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü lav edilmeden önce başlayıp bitirilemeyen projelerimiz var. Devletimiz bu projeler için ciddi kaynak ayırdı. 2009 yılın son gününde bizlere 20 milyon TL geldi. Biz de 6-7 bitirilemeyen projemiz var. Bunlardan en önemlisi Tonya-Kalınçam-Erikbeli-Kürtün-Kadırga grup yoluna 5 milyon TL ayırdık. Yıllardır yapımı süren bu yolu bir an önce bitirmek için ne gerekiyorsa yapacağız." diye konuştu.

Çöp konusuna da değinen Vali Kızılcık, "Ortak sorun haline gelmiş olan çöp sorunu çözmemiz gerekiyor. Bu vadilerde ortak sorumuz haline gelmiş. Bu kadar doğa harikası güzelliklere sahip olmakla beraber insan olarak doğayı çokta düzgün kullanmadığımız görülüyor. Bu konuda tüm vatandaşlarımızı bilinçlendirmemiz gerekiyor. Bu konuda hepimize görev düşüyor.'' şeklinde konuştu.

Vali Kızılcık, daha sonra Cumhuriyet Savcısı Hakan Kılıç'ı makamında ziyaret ederek bir süre sohbet etti.

Tonya öğrenci yurdunda öğrencilerle birlikte öğle yemeği de yiyen Vali Kızılcık, ardından Belediye Başkanı Ahmet Kurt'u ziyaret etti.

Çöp konusunda mevcut altyapının Trabzon'a götürmeye müsait olmamasından dolayı büyük sorun yaşadıklarını belirten Kurt, "Yüksekokul için çalışmalarımız devam ediyor. İstanbul'da geniş katılımlı bir toplantı yaparak işadamlarımızın da desteğini alarak yüksekokulumuzu bitirmek istiyoruz." ifadesini kullandı.

Vali Kızılcık, Tonya ziyaretinin ardından İskenderli Belediyesi'ni ziyaret ederek sorunlar hakkında Başkan Ahmet Aktaş'tan bilgi aldı.

Aktaş, "İlçe bağlantı yolumuzun hali ortada, yine Tonya-İskender- Şalpazarı grup yolumuz var. Bu konularda sizlerin desteğinizi bekliyorum." biçiminde konuştu.

İskenderli Merkez İlköğretim Okulu'nu da ziyaret eden Vali Kızılcık, sınıflara girerek öğrencilere ders verdi.


(CİHAN)


Türkiye