Trabzonspor, şampiyonluk için UEFA ve FIFA’ya başvurdu

31 Ocak 2014 - 18:11

TRABZON - Trabzonspor Kulübü, UEFA ve FIFA’ya yaptığı başvuruyla, 2010-2011 sezonunda gerçekleştirilen şikeden sorumlu kulüp ve kişilere müeyyide uygulamalarını ve Trabzonspor’un Süper Ligi’in 2010-2011 sezonunun şampiyonu olarak tescil ve ilan edilmesi için gerekli tüm adımların atılmasını talep etti.

UEFA ve FİFA’ya bugün yapılan başvuruyla ilgili bordo-mavili kulübün sitesinden yapılan açıklamada, Süper Lig’in 2010-2011 sezonundaki kirlilik ve şikenin, 3 Temmuz 2011 tarihinde ortaya çıkarıldığı hatırlatıldı.

Temmuz 2011’den beri; Türk, Avrupa ve dünya futbol ailesinin sadece UEFA ve FIFA statüleri ve disiplin talimatlarının değil, aynı zamanda hukukun temel ilkelerinin de Türkiye’de çiğnendiğine şahitlik edildiği ifade edilen açıklamada şöyle devam etti: “Türkiye Süper Ligi’nde 2010-2011 sezonunda yapılan şikeyi makul şüphenin ötesinde kanıtlayan: Ceza Mahkemesi ve Yargıtay kararlarına, ilk etik kurulu raporuna, binlerce sayfa telefon görüşmesine, para havalelerine ve son olarak yakın geçmişteki UEFA ve CAS disiplin cezalarına rağmen; Türkiye’de hukuk ilkelerine karşı “manidar bir direnç” gösterildiğine şahitlik etmekteyiz. UEFA ve FIFA tüzüklerinde açık biçimde ortaya konan amaçlara rağmen; bunların ihlali, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından usulüne uygun şekilde kovuşturulmamıştır. Daha da ötesi; Türkiye Futbol Federasyonu disiplin talimatı tadil edilmiştir, disiplin ve tahkim heyetlerinin üyeleri değiştirilmiştir; disiplin kararları, yanlış tercüme edilmiş CAS kararları içermektedir ve esaslı bir hukuki temeli bulunmayan ikinci bir etik kurul raporu hazırlanmıştır. UEFA ve CAS kararlarının ardından, Türkiye Futbol Federasyonu’na yaptığımız başvuru reddedilmiştir. Sonuç olarak; şikeye ve mahkum edilmiş suç örgütüne karşı hiçbir etkin disiplin müeyyidesi uygulanmamıştır.”

Açıklamada, UEFA ve FIFA tüzükleri uyarınca; üye federasyonların fair-play ilkelerine uygun olarak sadakat, bütünlük ve sportmenlik ilkelerine ihtimam göstermesi, ayrıca UEFA ve FIFA tüzük, talimat ve kararlarına uymaları gerektiğinin altı çizildi. Bu meyanda, Trabzonspor Kulübü’nün 31 Ocak 2014 tarihinde (bugün) UEFA ve FIFA’ya başvurduğu belirtilen açıklamada, “Başvuruda, Trabzonspor, UEFA ve FIFA organlarından; Türkiye Futbol Ligi’ne doğrudan müdahale etmelerini ve Türkiye Futbol Ligi’nde 2010-2011 sezonunda gerçekleştirilen şikeden sorumlu kulüp ve kişilere müeyyide uygulamalarını ve Trabzonspor’un Türkiye Süper Ligi 2010-2011 sezonunun şampiyonu olarak tescil ve ilan edilmesi için gerekli tüm adımların atılmasını talep edilmiştir.Tüm futbol ailesi bilmektedir ki, Türkiye Süper Ligi 2010-2011 sezonunun şampiyonu Trabzonspor’dur, Trabzonspor haklarından şike yoluyla mahrum bırakılmıştır ve bazı futbol yetkililerinin cüretli çabalarına rağmen hakkına hukuken kavuşacaktır. Trabzonspor Kulübü; uğradığı zararın tazmini için yetkili ulusal ve uluslararası kurum ve kurullara karşı Türkiye ve İsviçre mahkemeleri nezdinde talep ve dava hakkını saklı tutar.” denildi.

(CİHAN)


Spor