Trabzonsporlu taraftarlardan TFF ve Kulüpler Birliği’ne tepki

13 Temmuz 2011 - 14:20

TRABZON - Trabzonsporlu taraftarlar, futbolda şike soruşturmasında tarafsız davranmamakla suçladıkları Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Kulüpler Birliği Vakfı’na tepki gösterdi.
Trabzonspor Taraftarlar Derneği, 61 Gençlik, Trabzonlu Gençler, Vakfıkebirliler, 1461 Meydan, Yomralılar ve Uzunsokak taraftar gruplarının temsilcileri, Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenledikleri basın toplantısında şike soruşturması sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Taraftar dernekleri adına hazırlanan metni okuyan Trabzonspor Taraftarlar Derneği Başkanı Özgür Özal, soruşturmanın başında tek beklentilerinin, 3 Temmuz’un Türk futbolunda milat olması olduğuna vurgu yaptı. Özal, soruşturma başladığında sahada alın teri ve emekle maçların kazanıldığı, tarafsız bir federasyon ve güvenilir kurumlarla bir futbol yapısına kavuşulacağı hayaline kapıldıklarını anlattı. Bu beklentiye temiz futbol için girdiklerini anlatın Özal, “Yaptığımız açıklamalarda da her kim kendi çıkar ve menfaatleri doğrultusunda kendi takımı ve camiasına etik olmayan yollara başvurarak Türk futbolunun kirlenmesine sebep oluyorsa o takım ve kişiler en ağır şekilde cezalandırılsın istedik. Hatta bu Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener dahi olsa Trabzonspor’umuzun bile küme düşmesini temiz futbol adına kabulleneceğimizi söyledik. Yaşanan bu süreçte de kirli futbolun temizlenmesi adına en çok güvendiğimiz iki kurum vardı. Bunların birisi yeni seçilen TFF yönetimi ve Kulüpler Birliği'ydi.” dedi.
Ancak gelinen süreçte iki kurumunda Türk futbolunun temizlenmesi için değil, danışıklı dövüş yaparak kendi menfaatlerini koruma mantığı ile hareket ettiklerini savunan Özal, ‘fanatik bir Fenerbahçeli gibi davrandığını’ iddia ettiği TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ın görevinden istifa edip, Fenerbahçe’ye başkan olması gerektiğini savundu.
Bir eleştirilerinin de Kulüpler Birliği üyelerine olduğunu ifade eden Özal, gerçekleştirilen son toplantının ardından yapılan ‘Türk futbolunun marka değerini korumak için tek ses olunduğu’ açıklamasının o kulüplerin camialarına yakışmadığını ileri sürdü. Özal, sözlerine şeyle devam etti: “Sizlerin tek korkusu Fenerbahçe’nin küme düşürülmesi ile yayıncı kuruluşun desteğinin azalacağı ve bunun sonucunda da gelirlerinizde düşüş yaşanacağı endişesidir. Kulüplerinize giren paranın azlığının sizlerin ne kadar yetersiz yöneticiler olduğunuzu ortaya koymasından korkuyorsunuz. Ve Fenerbahçe Kulübü başkanının tehditlerine inanarak Aziz Yıldırım’ın eteğinden dışarı çıkmamayı yeğliyorsunuz.”
Türk futbolunun kısa sürede temizleneceğine inandıklarını kaydeden Özal, ülkenin bütün kurumlarının sen-ben kaygısı taşımadan çürük yumurtaları ayıklamaya davet etti.
Ligin gerçek şampiyonunun Trabzonspor olduğunu savunan Özal, bu şampiyonluğu da kendilerinin tescil ettiğini ifade etti.
Özal, Kulüpler Birliği Vakfı’nın açıkladığı deklarasyonun hazırlandığı toplantıya Trabzonspor Kulübü temsilcilerinin de katıldığının hatırlatılması üzerine ise, “Bizim için aslolan başkanımızın oraya katılmasıydı. Onun katılmaması ve temsilci göndermesi Şener’i ve bağlayıcı olduğunu sanmıyoruz. O toplantıda kulüp temsilcilerinin de söz alıp görüşlerini dile getirdiklerini inanmıyoruz. Sadece önlerine gelen metni okudular.” ifadelerini kullandı.(CİHAN)


Spor