TÜMSİAD Şube Başkanı Dağlı: Mevduatlarınızı bankalarda tutmayın, yatırım yapın

18 Aralık 2010 - 15:11

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Kozan Şubesi Başkanı Fatin Rüştü Dağlı, KOSGEB destekli Irak iş gezisini ve 2010 yılındaki çalışmalarını basın toplantısı ile değerlendirdi.

TÜMSİAD binasındaki toplantıda konuşan Şube Başkanı Dağlı, geçen yılın aralık ayında şubenin çalışmalarına başladığını, kuruluşlarının ilk yılında önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Dağlı, Kozan'daki işadamlarını bir araya getirerek, ilçenin ekonomik anlamda kalkınmasını sağlamaya yönelik gerçekleştirdikleri girişimler kapsamında, işadamlarının sorunlarını ilgili kurum ve kuruluşlara taşıdıklarını, ilçe Emniyet Müdürlüğü bünyesinde Pasaport Şube açılmasına önderlik ettiklerini, yeni yatırım alanları, istihdam ve işgücü temini konusunda araştırmalar yaptıklarını, yurtiçi ve dışına düzenlenen çeşitli iş gezilerine katılarak iş bağlantıları kurduklarını belirtti.

İlçede önemli ekonomik değerler olduğunu, ancak işadamlarının güven konusundaki önyargıları aşamadığı için büyük projelerde bir araya gelemediğini ifade eden Dağlı; "Kozan'ımızda birçok iş adamımız var ve mevduatlarını bankalarda tutuyorlar. Bu mevduatlarının Kozanımıza yatırıma dönüşmesini istiyoruz. Paralarını bankada tutmanın ne anlamı var? Doğrusu mantığımız almıyor. İlçemizde mutlaka ortaklık sisteminin gelişmesi gerekmektedir." diye kaydetti.

Dağlı, bundan sonraki öncelikli amaçlarının bu problemin giderilmesi, Kozan Organize Sanayi Bölgesi'nin teşvik kapsamına alınmasının sağlanması olacağını belirtti.

Vilayetlik konusuna da değinen Dağlı; Kozan'ın vilayetlik hakkının iade edilmesi mücadelesi için, her türlü girişimde bulunmaya devam edeceklerini ifade etti.

Dağlı, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Adana ve Kozan Şubesi'nin organizasyonu ile Kuzey Irak'a gerçekleştirdikleri son iş gezisinin de oldukça yararlı geçtiğini anlattı.

TÜMSİAD Şube Başkanı, K. Irak Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi, Ticaret Ataşesi Deniz Kutlu, Duhok Ticaret Oda Başkanı Ayad Abdulhalim, Erbil Ticaret Oda Başkanı Dara Jelil Al'khayat'ın katıldığı programda yapılan ikili iş görüşmelerinde birçok alanda iş bağlantıları yapıldığını da aktardı.


(CİHAN)


Ekonomi