Turan: İnsan yetiştirmek çok önemli

08 Eylül 2013 - 13:56

AĞRI - Ağrı İl Müftüsü İzani Turan, yaz Kur’an kurslarının çok verimli geçtiğini, 20 bin civarında öğrencinin eğitim aldığını belirtti.

22 Haziran ile 22 Ağustos arasında il genelinde bin 140 Kur’an-ı Kerim kursunda eğitim verildiğine dikkat çeken Turan, “Kur’an eğitimi, basit ilmihal bilgileri ve diğer alanda eğitim verilmiştir. 6-12, 12-15 ve 15-18 olarak 3 grupta öğrencileri kurs eğitimleri sonunda imtihana tabi tuttuk. 72 kişi finale katıldı. Sınavda dereceye giren öğrencilere altın, Kuran-ı Kerim ve çeşitli hediyeler vererek ödüllendirdik.” dedi.

İnsan yetiştirmenin çok önemli olduğuna vurgu yapan Müftü Turan, “Ağaç yaş iken eğilir. Toprağa atılmış bir tohum gibidir. O yaşta verilen kaybolmuyor, onlara istikamet oluyor. Kişilik sahibi oluyor.” şeklinde konuştu.

2 yıldan beri hafızlık kurslarına ağırlık verdiklerini dile getiren Turan, yüzde yüz başarı yakaladıklarını söyledi. Bundan dolayı 2 öğrencinin İstanbul İmam Hatip Lisesi'nde Diyanet İşleri Başkanlığı'nca karşılıksız okuttuğunu belirten İzani Turan, şöyle devam etti: "Bu başarının bir göstergesidir. Üzerinde çok duruyoruz ve önemsiyoruz. Çünkü hafızlık bir Kur’an ahlakıdır. Bu hafızlık kursunu daha da yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.”

Ağrı il genelinde 53 Kur’an-ı Kerim kursu olduğunu anlatan Turan, bu sayıyı artırmaya gayret ettiklerini söyledi.

(CİHAN)


Güncel