Turistik tesislerin atık yağları geri dönüşüm için toplanacak

28 Mart 2012 - 16:03

MUĞLA - Türkiye Otelciler Federasyonu'nun (TÜROFED) turizm tesislerindeki atık yağların toplanması amacıyla özel bir şirketle yaptığı anlaşmaya Fethiye Otelciler Birliği de dahil oldu. Buna göre bölgedeki turizm işletmelerinde tüketilen sıvı atık yağlar geri dönüşüm için toplanacak.

Turizm sezonu ile başlayacak uygulama ile TÜROFED’in koordinatörlüğünde ve denetiminde, oteller ve yeme içme tesislerindeki kullanılmış atık yağların kanalizasyonlara dökülmesi engellenecek. Doğanın kirlenmesinin de önüne geçmek amacıyla başlatılan proje ile atık yağların biyodizel'e dönüştürülmesi ve bu şekilde ihraç edilmesi sağlanacak. Ezici şirketi ile yapılan protokol hakkkında bilgi veren FETOB Yönetim kurulu üyesi Ramazan Gümüşhan, uygulama dahilinde bölgedeki bütün turizm tesislerinden atık yağ toplanacağını kaydetti. Bitkisel ve hayvansal yağ atıklarının kalorileri çok yüksek olduğundan çok değerli bir enerji kaynağı olduğunu ifade eden Gümüşhan, "Bilindiği gibi ülkemizde her yıl 1,5 milyon ton bitkisel yağ tüketilmekte ve yaklaşık 350 bin ton bitkisel ve hayvansal atık yağ oluşmaktadır. Atık yağlar çevreyle uyumlu şekilde toplanmayıp çöpe atıldığında çöp depolama alanlarında yangınlara, suların kirlenmesine ve insan sağlığında tehlikelere neden olmaktadır." dedi.

"ATIK YAĞIN KÖTÜ ELLERE GEÇMESİNİ ENGELLEYECEĞİZ"

TÜROFED'in yaptığı anlaşma ile bitkisel atıkların kötü niyetli kişi veya kuruluşların eline geçmesinin de engellenmiş olacağını vurgulayan FETOB Yönetim kurulu Başkanı Ramazan Gümüşhan, bitkisel ve hayvansal atık yağları toplayan bazı kötü niyetli kişilerin bu yağları filtre ve ağartma işlemine tabi tuttuktan sonra paketleyip tekrar yağ olarak sattığına işaret etti. Bu tür yağların yiyeceklerde kullanılmasının insan sağlığı için tehlike taşıdığını söyleyen Gümüşhan, şöyle konuştu: "Atık yağların her türlü kanserojen maddeler içerdiği bilinmektedir. Bu nedenle atık bitkisel ve hayvansal yağların gıda amacı ile kullanılmasının önlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle çevre sorumluluğu yanında ülkemizin geleceğine katkıda bulunmayı amaç edinmiş olan FETOB, Ezici şirketi ile Fethiye bölgesinde aktif çalışma kararı almıştır. Tüm otel, cafe ve restoran işletmelerinin atık yağ toplama kabı tedariği ve detaylı bilgi için FETOB ile iletişime geçmelerini tavsiye ediyoruz."

(CİHAN)


Güncel