Türk Eğitim Sen 4+4+4'e tepki gösterdi

28 Mart 2012 - 12:08

ADANA - Türk Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Kamil Köse, 4+4+4 eğitim sistemine tepki göstererek, "Kamuoyu günlerdir 4+4+4 sistemine kilitlenmiştir. Bu sistem ülkemizde büyük fırtınaların kopmasına neden olmuş, eğitim camiasını ayağa kaldırmıştır." dedi.

Diğer şube başkanlarının da bulunduğu toplantıda konuşan Köse, "Eğitimci olmayan insanların sürece müdahil olması, her gün sistemle ilgili yeni görüşlerin açıklanması, sürecin mimarlarının ve savunucularının bile kendi aralarında farklı açıklamalar yapması bu konuyla ilgili ciddi kafa karışıklıklarının olduğunu ortaya koymaktadır." şeklinde açıklamalarda bulundu.

Türk Eğitim-Sen olarak 4+4+4 sisteminin sakıncalarını her platformda dile getirdiklerini anlatan Köse, "İlkokul eğitiminin 5 yıldan 4 yıla düşürülmesi sonucunda 50 bin sınıf öğretmeninin norm kadro fazlası duruma düşeceğini, atama bekleyen sınıf öğretmenlerinin atamalarının yapılamayacağını, hatta atama bekleyen sınıf öğretmenlerinin sayısının gelecek yıllarda daha da artacağını, 5 yıllık ilkokul eğitimi konusunda engin tecrübelerimizin çöpe atılmasının eğitim için büyük hata olacağını, ikinci kademe eğitiminin 3 yıldan 4 yıla çıkarılmasıyla branş öğretmeni ihtiyacı oluşacağını, birinci ya da ikinci kademe eğitiminden sonra öğrencilere açık öğretim imkanı sunmanın Türkiye’de okullaşma oranlarını düşüreceğini, kız çocuklarının eve hapsedileceğini, çocukları yüz yüze eğitimden mahrum etmenin ihanetle eşdeğer olduğunu, okul öncesi eğitimin mutlaka zorunlu olması gerektiğini, ilkokula başlama yaşının 60 ay olmasının büyük sakıncaları olduğunu, kas sinir koordinasyonu tam gelişmemiş çocukların ilkokul birinci sınıfa başlamasının telafisi mümkün olmayan zararlara sebebiyet vereceğini ifade etmiştik.Türk Eğitim Sen olarak, 1+5+3+4 sistemini ortaya koyuyoruz. Tüm bu uyarılarımıza rağmen siyasi erk bildiğini okumaktadır." ifadesini kullandı.

Köse şöyle devam etti: "Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer eleştirilere cevap vermek adına birtakım açıklamalar yapmakta, ancak bu açıklamalarından kendisinin de kafasının bir hayli karışık olduğu, kucağında bulduğu bu sistemi sağlam gerekçelerle savunamadığı görülmektedir. Sayın Bakan öyle bir görüntü içerisindedir ki; kucağında bulduğu 4+4+4 ceketine uygun bir adam aramakta, ancak bulduğu her adama ceketin ya boyu ya da kolu kısa gelmektedir."

(CİHAN)


Güncel