"Türk kadını Medeni Kanun ile büyük kazanımlar elde etti"

17 Şubat 2010 - 11:57

Milliyetçi Hareket Partisi Osmaniye Kadın Kolları Başkanı Sehavet Arslankurt, Türk kadınının Medeni Kanun ile büyük kazanımlar elde ettiğini söyledi.

Kadınların bu kanunla kazandığı yasal haklar ve yaşadıkları sıkıntıları değerlendiren Arslankurt, "17 Şubat 1926'da kabul edilen Medeni Kanun Türk kadınının en büyük kazanımlarındandır. Bu kanun, Türk ailesini, çağdaş ve demokratik bir yapıya kavuşturmuştur. Medeni kanunla kadınlarımız evlenme, boşanma, mal varlığı, miras gibi özel hayata dair haklar bakımından erkeklerle eşit konuma getirilmiştir. Ailede kadın erkek eşitliği sağlanmış, evlilikte resmi nikah şartı konulmuş, erkeklere tek eşle evlenme zorunluluğu getirilmiş, boşanan kadın ve çocuğun geleceği güvence altına alınmıştır. Miras hukukunda kadın ve erkek eşitliği sağlanmıştır." dedi.

Değişen zaman ve yaşam koşulları gereği kadın hakları konusunda 57. Hükümet döneminde bazı değişiklikler yapıldığına dikkat çeken Aslankurt, "Yasada yapılan yeni değişikliklerle kadınlarımıza eşler arasındaki haklarda evlilik birliğini temsilde ve edinilen malların paylaşımında önemli haklar sağlanmıştır. Bizler Türk kadınının siyasi, sosyal, kültürel alanda daha aktif ve katılımcı olmasını sağlamak, kadının statüsünü ve önemini kuvvetle vurgulamak, kadın konusunda duyarlılığı ve bilinci artırmak, kısacası kadınlarımızın yasal haklarını iyi bilmelerini istiyoruz." şeklinde konuştu.

Parti binasındaki toplantıya İl Başkanı Murat Kanlı, Merkez İlçe Başkanı Ali Aksoy ile kadın kolları yönetim kurulu üyeleri katıldı


(CİHAN)


Yerel