Türk Sağlık Sen: Ambulanslara polis eşlik etmeli

13 Eylül 2013 - 10:36

ANKARA - Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Van'da ambulansta görevli 3 sağlık çalışanının yolları kesilerek darp edilmeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kahveci, ambulanslara polislerin eşlik etmesi gerektiğini söyledi.

Van'a yaklaşık 70 kilometre uzaklıktaki Sevindik köyünden önceki gün doğum yapacak bir kadını alarak hastaneye ulaştıran 3 kişilik sağlık ekibi, dönüş sırasında kimliği belirsiz kişiler tarafından yol üzerinde durdurularak darp edildi. Olay yerine sevk edilen başka bir ambulans tarafından ilk müdahaleleri yapılan sağlık ekibi, Van'a getirilerek tedavi altına alındı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, sağlık çalışanlarının yollarda levyelerle dövülmesi gibi bir zulme seyirci kalınmaması gerektiğini ifade etti. Kahveci, "Sağlık hizmetini fedakarca yürüten sağlık çalışanları yolları kesilerek darp ediliyor. Levyelerle demir çubuklarla dövülüyor. İnsanlık dışı bu vahşete daha ne kadar seyirci kalınacak. Bu zulüm daha ne kadar böyle izlenmeye devam edilecek." dedi.

Ambulanslara polisin eşlik etmesi gerektiğini kaydeden Kahveci, "Türk Sağlık-Sen olarak Sağlık Bakanlığı'na bir rapor sunmuş ve ambulanslara polis desteği istemiştik. Bu konuda Emniyet Genel Müdürlüğü ile bir protokol yapılmasını isteyerek, ilk müdahale sırasında güvenlik güçlerinin de bulunmasını talep etmiştik. Yaşanan bu vahşet talebimizin ne kadar gerekli olduğunu ortaya koymuştur. 112 çalışanları vakaya giderken can kurtarma derdine düşmüşken, kendi can güvenliğimden endişe duymayayım istiyor." şeklinde konuştu.

Önlem alınmazsa bu tür vahşet olaylarının yaşanacağını ifade eden Kahveci, bu zulme sessiz kalınmaması önlem alınması gerektiğini kaydetti. Kahveci, ayrıca sağlıkta şiddete ağır cezalar getirecek yasal düzenlemelerinde bir an önce hayata geçirilmesini istedi.

(CİHAN)


Güncel