Türk sporu ve Turgay Demirel'in acı günü

05 Mayıs 2012 - 19:16

İSTANBUL - Galatasaray ve Türkiye Futbol Fedarasyonu eski başkanlarından, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel'in dayısı, Prof. Dr. Ali Uras hayata gözlerini yumdu.

Bir süredir tedavi gören Galatasaray ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun eski başkanlarından, TBF Başkanı Turgay Demirel'in dayısı, eski milli basketbolcu Prof. Dr. Ali Uras, 89 yaşında hayatını kaybetti.

Bir süredir tedavi gören ve son günlerde hastanede yoğun bakımda bulunan Ali Uras 89 yaşında hayata veda etti. Uras, 1977 ile 1986 yılları arasında Galatasaray Kulübü başkanlığı yapmış, içlerinde Olimpiyat Oyunları da olmak üzere 59 kez milli formayı gururla taşımıştı.

PROF. DR. ALİ URAS KİMDİR?

1923 yılında Sinop'ta dünyaya gelen Ali Uras, ilkokulu Sinop'ta bitirdikten sonra İstanbul'a gelip, ortaokulu ve liseyi Kabataş Lisesi'nde bitirdi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1947 yılında mezun olan Ali Uras, uzun yıllar basketbol oynadı.

1952 yılında Helsinki’de gerçekleştirilen Olimpiyat Oyunları’nda ilk kez mücadele eden A Milli Basketbol Takımı kadrosu içinde yer alan Ali Uras, ilk milli maçını ise 1947 yılında Yunanistan’a karşı oynamıştı. Uras, 59 defa milli takım formasını giydi. Uras, 1949 ve 1951 yıllarında düzenlenen Avrupa Basketbol Şampiyonaları'nda da milli formayı giymiş, 1949 yılında dördüncülük ve 1951 yılında da milli takım ile birlikte altıncılık yaşamıştı.

Türk basketbolunun yetiştirdiği en değerli isimlerden biri olan Prof. Dr. Ali Uras, 1938 ila 1953 yılları arasında Galatasaray’da forma giyerek Sarı Kırmızılı ekibin kaptanlığını yaptı. Galatasaray Basketbol Takımı ile önemli başarılara imza atan ve birçok şampiyonluk yaşayan Prof. Dr. Ali Uras, Galatasaray'ın yenilmez armadasında forma giymiş ve kaptanlığını da yapmıştı. Uras basketbola 1954 yılında Galatasaray forması altında veda etmişti.

Basketbolu bırakmasının ardından iki yıl süre ile ABD'de yaşayan Uras, yurda dönüşünün ardından ilk kez başkan seçildiği 1979 yılına kadar 5 kez Galatasaray Kulübü yönetim kurullarında görev aldı ve 2 dönem başkanlık yaptı.

27 Ocak 1979 tarihindeki Galatasaray kongresinde başkan adayı olarak bulunan Ali Uras, kongre sonucunda diğer başkan adayı Suphi Batur'u 341'e karşı 245 oyla geride bırakarak Galatasaray Spor Kulübü'nün başkanı oldu ve ve 6,5 yıl bu görevi yaptı.

Nisan 1984'te Semih Haznedaroğlu'nu 4 oyla geçerek ikinci kez Galatasaray'a başkan seçilen Ali Uras, bu görevini 2 yıl sürdürdü. Uras yönetimindeki Galatasaray'da takımın başına da dönemin en ünlü teknik adamlarından biri kabul edilen Jupp Derwall getirildi.

Galatasaray Spor Kulübü’nün Başkanlığını yaptığı dönemde bir TSYD Kupası, iki Türkiye Kupası, bir Cumhurbaşkanlığı Kupası ve bir Başbakanlık Kupası şampiyonluğu yaşanmıştır.

Ezeli rakip ve ebedi dostlar arasındaki iyi ilişkilere ve fairplay ruhuna verdiği büyük önemi her fırsatta vurgulayan Başkan Ali Uras; seçilmiş heyetiyle birlikte ilk iş olarak Ali Sami Yen Stadı'na nakledilmiş olan kulüp lokalini Galatasaray Beyoğlu Hasnun Galip' e getirdi. Daha sonra Florya' ya üzerinde çalışmalar yürüttü. Florya'yı üzerinde futbol, voleybol, basketbol sahaları ve yatak odaları, soyunma, antrenör ve teknik direktör odaları, oyun ve yemek salonları olan tesis haline getirdi.

Bundan başka mevcut sahanın genişletilmesi ve yandaki diğer boş arazinin istimlak edilerek tesislere eklenmesi için, Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü ile bir sözleşme imzaladı. Galatasaray Adası'ndaki yeni yüzme havuzu inşaatı da Ali Uras’ın hizmetlerindendir.

Uras, Türkiye Futbol Federasyonu'nda ise 23 Aralık 1986- 21 Ağustos 1987 yılları arasındaki 47. döneminde başkanlık görevinde bulundu.

Evli ve 5 çocuk babası olan Uras, Genel Cerrahi dalında profesörlük unvanına sahip bulunuyordu.

(CİHAN)


Spor