Turkcell’den tarihinin en yüksek çeyrek geliri

25 Ekim 2013 - 09:34

İSTANBUL - Turkcell Grubu, yılın üçüncü çeyreği itibarıyla yaklaşık 3 milyar TL gelir elde ederek, tarihinin en yüksek 'çeyreklik gelirine' ulaştı. Söz konusu çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8, yılın ilk 9 ayında ise geçen yılın ilk 9 ayına oranla yüzde 11 gelir büyümesi elde etti. Turkcell Grup net karlılığını da bir önceki yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 22 artırdı ve 699 milyon TL net kara ulaştı. Yılın ilk 9 ayında 1 milyar TL yatırım yapan şirket, abone sayısını 35 milyona çıkardı.

İletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, 2013 üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Turkcell Grup, üçüncü çeyrekte gelirini bir önceki yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 8, yılın ilk 9 ayında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artırdı. Turkcell ayrıca tüm zamanların rekor 'çeyrek' gelirine ulaşarak 2 milyar 981 milyon TL gelir elde etti. Bu büyümede; yüzde 39 oranında artan mobil internet gelirleri ve yüzde 36 oranında büyüyen grup şirketlerinin katkısı etkili oldu.

Grubun amortisman, vergi, faiz öncesi karı (AVFÖK), bir önceki yıla göre yüzde 11 artışla 1,016 milyar TL, net karı ise yüzde 22’lik artışla 699 milyon TL oldu. Turkcell, üçüncü çeyrekte artan yatırımlarla birlikte ilk dokuz ayda 1,004 milyar TL yatırım miktarına ulaştı. Şirketlerin operasyonel verimliliği ve pazardaki başarı göstergelerinden vergi, faiz öncesi karı (VFÖK) ise bir önceki yıla göre yüzde 10 artışla 631 milyon TL oldu. Yılın üçüncü çeyreğinde 322 bin yeni abone kazanan şirket, bu rakamla birlikte Türkiye'deki abone sayısını 35 milyona ulaştırdı. Turkcell Grup’un 9 ülkedeki toplam abone sayısı ise 71 milyon oldu.

ABONE BAŞI AYLIK GELİRİ 22,7 LİRA

Abone Başı Aylık Ortalama Gelir (ARPU); yüzde 3,2 artarak 22,7 TL olurken, Abone Başı Aylık Ortalama Kullanım (MoU) ise yüzde 5,6 büyüyerek aylık 271,6 dakikaya ulaştı.

Turkcell’in mobil internet gelirleri yıllık bazda yüzde 39 artarak üçüncü çeyrekte 385 milyon TL oldu. Mobil internet gelirlerinin artmasında; üçüncü çeyrekte yüzde 26’ya ulaşan akıllı telefon penetrasyonu etkili oldu. Geçen yılın aynı döneminde 5,5 milyon olan akıllı telefon kullanıcısı, 3. çeyrekte 882 bin abonenin daha akıllı telefon kullanmaya başlamasıyla 8,4 milyona ulaştı. Böylece son 1 yıldaki artış 3 milyona yaklaştı. Turkcell, satışa yeni sunduğu Türkiye’nin ilk yerli tasarım akıllı telefonu ‘Turkcell T40’ ile bu rakamı daha da artırmayı hedefliyor.

TURKCELL SUPERONLİNE VE UKRAYNA LİFE:) DA BÜYÜYOR

Turkcell’in rekor gelirinde yurtiçindeki ve yurtdışındaki grup şirketlerinin başarılı performansları da etkili oldu. Gelirleri yıllık bazda yüzde 27 büyüyerek 237 milyon TL’ye ulaşan Turkcell Superonline, fiber interneti 521 bin haneye taşıma başarısını gösterdi. Şirketin 3. çeyrek AVFÖK marjı ise yüzde 25,3 oldu.

Ukrayna operasyonu ise başarılı bölgesel büyüme stratejisi ile gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre ABD Doları bazında yüzde 12 artırarak 124 milyon dolara taşırken AVFÖK’ünü yüzde 20,5 yükseltme başarısı gösteren şirket, yüzde 30,8 AVFÖK marjı kaydetti. Şirketin aktif abone sayısı ise bir yılda 1,2 milyon artarak 9,4 milyon oldu.

CİLİV: TEKNOLOJİ VE İNOVASYONDAKİ ÜSTÜNLÜĞÜMÜZLE KARLI BÜYÜMEYİ SÜRDÜRDÜK

Bu arada Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv'in şirketinin ikinci çeyrek sonuçlarıyla ilgili değerlendirmesi Turkcell Blog'da yayınlandı. Ciliv'in konuyla ilgili yorumu şöyle:

"İnovasyon ve operasyonel mükemmeliyet odağımız ve iştiraklerimizin artan katkısı sonucunda bir kez daha güçlü sonuçlar elde ettik. Bu güçlü büyümeyi sürdürülebilir kılmak için, güçlü altyapımıza ilk 9 ayda 1 milyar TL yatırıma yaptık, teknoloji ve inovasyon ile müşterilerimizin hayatını kolaylaştıran çözümler sunduk. “İşte Teknoloji Hamlesi” ile kurumsal müşterilerimizi, rekabet güçlerini ve verimliliklerini artıran çözümlerle buluşturduk. Ayrıca, mobil genişbantı yayma vizyonumuz ile üstün özelliklere sahip ilk yerli tasarım akıllı telefonumuz 'Turkcell T40'ı ortalama akıllı telefon fiyatının yarı fiyatına satışa sunduk. Önümüzdeki dönemde de Turkcell’i rekabette öne çıkaracak ürün ve servisler geliştirmeye devam edeceğiz."

(CİHAN)


Ekonomi