Türkçenin çocuklarını Ankara’da 2 bin araçlık konvoy karşıladı

02 Haziran 2012 - 15:50

ANKARA - Bu yıl gerçekleştirilecek Türkçe Olimpiyatları’na katılacak öğrencilere Ankara’da muhteşem karşılama. Uluslararası Türkçe Derneği (Türkçeder) tarafından bu yıl 10.’su düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları kapsamında Türkiye'yi gezen 'Türkçenin çocukları', Ankara’da 2 binden fazla aracın oluşturduğu bir konvoyla karşılandı.

Kayseri’den gelen öğrenciler için Ankara Kayaş’ta coşkulu karşılama töreni tertip edildi. Organizasyona Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül de katıldı. İki otobüsle gelen öğrencilerden bazılarına çiçek veren Akgül, ayrıca otobüslere girerek öğrencileri tek tek selamladı.

Mamak Belediye Başkanı Akgül, burada yaptığı açıklamada, “Söylenecek çok fazla şey yok. Türkçe Olimpiyatları artık Türkiye’de değil dünyada ses getiren, Türkçenin yaygınlaştırılması anlamında Türk okullarının dünya üzerinde yapmış olduğu çalışmaların tacı ve vitrini olmaya devam ediyor. Dünyanın birçok ülkesinden Türkiye’ye gelen bu çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyor ve hoş geldiniz diyorum.” dedi.

“Bu konuda emeği geçen başta öğretmenler olmak üzere bütün kardeşlerimi tebrik ediyor ve alınlarından öpüyorum.”diye konuşan Mamak Belediye Başkanı, yapılan çalışmanın bilenler için büyük olduğunu ama bilmeyenler için daha da büyük olduğunu ifade etti.

Dünyanın bir köşesine gidip hiç bilmediği yerlerde bu çalışmayı yapmanın, öğrencilerle köprü kurmanın ve Türkçeyi öğretmenin gerçekten çok önemli olduğunu vurgulayan Mesut Akgül, “Ben şunu gönül rahatlığıyla söylüyorum; inşallah ileride Türkçe dünya dili olma noktasında hızla ilerliyor ve bu konuda Türk okullarının yapmış olduğu çalışma gerçekten çok önemli.” diye ekledi.

Türkçe Olimpiyatları organizasyonunun da her geçen sene üzerine koyarak sürdüğünün altını çizen Akgül, “Bu çok daha güzel olan bir çalışma, çünkü bir şeyi yaparsınız devamı gelmezse hiçbir anlamı olmaz. Ama bu seneki geçen seneki organizasyon hep üzerine koyarak gidiyor. Biz mutluyuz, üzerimize düşen çalışmaları yapmaya, destekleri vermeye devam edeceğiz. Bu bir milli mesele, ben öyle görüyorum. Türkiye’nin, Türklerin geleneğinin, dinimizin misafirperverliğini gösterme noktasında da her şeyi yapacağımızı ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Karşılamanın ardından öğrencileri taşıyan otobüs, yaklaşık 2 binden fazla aracın eşliğinde Ankara’ya girdi. Türkçenin çocukları'nın karşılanması sırasında yolda seyreden vatandaşlarda korna çalarak desteklerini iletti.

(CİHAN)


Güncel