Türkiye defilesi büyük ilgi gördü

26 Haziran 2012 - 18:11

AŞKABAT - Türkmenistan’da dün başlayan Türk Kültür Günleri kapsamında düzenlenen Türkiye defilesi yoğun ilgi gördü. Mevlana, yöresel ve Fatih koleksiyonlarından seçilmiş Türk kıyafetleri, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü’nün mankenleri tarafından sunuldu.
Türkmenistan Şekillendiriş Sanatı Müzesi'nde düzenlenen defileye, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu, Türk elçilik mensupları ve çok sayıda Türkmen vatandaşı katıldı.
Osmanlı döneminden günümüze kıyafetlerin sergilendiği defilede, birbirinden ilginç ve renkli kıyafetler sergilendi. Ankara Olgunlaşma Enstitüsü öğretmenleri ve öğrencileri tarafından tasarlanan giysiler, Türkmenler tarafından büyük ilgi gördü.
Defilenin sonunda sahneye Türk bayrağı desenli ay yıldızlı kırmızı elbise ve Türkmen bayrağı ile çıkan mankenler uzun süre ayakta alkışlandı.
Türkmenistan ile Türkiye arasındaki kültürel bağların güçlendirilmesine katkı sağlayan Türk Kültür Günleri etkinlikleri başkent Aşkabat’ta çeşitli mekanlarda devam edecek. Aşkabat’taki ‘Vatan’ ve ‘Türkmenistan’ sinema salonlarında Türk filmleri Türkmen sinemaseverlerin dikkatine sunulacak.
Türk Kültür Günleri etkinlikleri yarın düzenlenecek gala konser programı ile son bulacak.

(CİHAN)


Kültür Sanat