"Türkiye deprem bölgesi ama jeologlar işsiz geziyor"

30 Mart 2010 - 10:53

Adana Valisi İlhan Atış, Türkiye'nin deprem bölgesi olmasına rağmen jeologların işsiz gezdiğini söyledi.

Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Tatar, Yazman Mehmet Yıldırım, Sayman İsmail Ergan ve Yönetim Kurulu üyelerinden Meltem Akdoğan ile Aysun Aksu, Adana Valisi İlhan Atış'ı ziyaret etti.

Vali Atış, Jeoloji Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Petrol Mühendisliği ve Mimarlığı çok önemsediğini belirterek, "Emniyette çocuk şube bölümü, belediyelerde imar bölümü ne kadar önemliyse sizlerde en önemli mesleklerden birisiniz diye düşünüyorum." dedi.

Atış, "Türkiye deprem bölgesi. Jeologlar açısından çalışma alanı çok ama nedense jeologlar işsiz. Sizler mesleğinizi iyi tanıtmalısınız. Gençlerinizin yaratıcılık heyecanını yaşlıların tecrübesi ile birleştirerek baskı unsuru olmalısınız. Ülkemizi yerle bir edecek depremlerde alınabilecek önlemleri bilmemiz lazım. Sizlerin Belediye ve Kamuda yer alabilmeniz için bana düşen görevi yerine getirmeye seve seve hazırım." diye konuştu.

Kendilerini kabul ettiği için duyduğu memnuniyeti dile getiren ve yeni seçilen yönetim kurulu üyelerini tanıştıran JMO Adana Şube Başkanı Mehmet Tatar, "Ne yazık ki Jeoloji Mühendisliği afetlerden sonra gündeme gelmektedir. Şehircilikte rant önde olduğu için bilim geri planda kalmaktadır. Zemin etütleri önemli etken olduğundan, yeni yerleşim alanları imara açılırken mutlaka jeoteknik etütler yapılması zorunlu hale getirilmelidir. Bunların kontrolörlüğü, belediyelerde görev yapan jeoloji mühendislerince yapılmalıdır. Bu etütlerin daha sağlıklı yapılması, afetlerde can ve mal kaybı olmaması için mutlaka belediyelerde jeoloji mühendisi çalıştırılmalıdır." şeklinde konuştu.


(CİHAN)


Türkiye