Türkiye, ekim ayıyla birlikte birlikte sonbahar havasına giriyor

30 Eylül 2012 - 16:31

ANKARA - Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ekim ayı ile birlikte Türkiye'nin sonbahar havasına gireceğini bildirdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada uzunca bir süredir yağış almayan ve hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyreden Türkiye'de ekim ayının gelişiyle birlikte bu hafta önce güney ve batı bölgelerin iç kesimlerinde, sonrasında kuzey ve iç bölgelerde aralıklarla yerel sağanak yağış geçişlerinin görüleceği tahmin edildiği bildirildi.

Yapılan son değerlendirmelere göre; yarın öğle saatlerinden sonra Güney Ege ve Batı Akdeniz ile Toroslar mevkiinde yerel gökgürültülü sağanak yağış geçişleri beklendiği aktarılan açıklamada, "Yağışların özellikle akşam saatlerinde Muğla çevreleri ile Denizli, Isparta, Burdur ve Antalya’nın kırsal kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışla birlikte yıldırım, yerel dolu yağışı, kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtınaya karşı da tedbirli olunması gerekiyor. 2 Ekim Salı günü; Güney ve İç Ege, Batı Akdeniz ile akşam ve gece saatlerinde İç Anadolu’nun batısı ve Marmara’nın güneydoğusunda yerel gökgürültülü sağanak yağış geçişleri bekleniyor. Çarşamba günü kuzey bölgelerde aralıklarla devam edecek yağışlara ilave olarak Perşembe gününden itibaren Balkanlar üzerinden gelecek serin ve yağışlı havayla birlikte yağışların kuzey ve iç bölgelere doğru etki alanını genişleteceği tahmin ediliyor." denildi.

Açıklamada, ülke genelinde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklığının pazartesi ve salı günleri yağış alan yerlerde, çarşamba gününden itibaren kuzey ve iç bölgelerde 3 ila 6 derece azalacağı tahmin edildiği kaydedildi.

(CİHAN)


Güncel