Türkiye, Hindistan’da 3. konsolosluğunu açıyor

20 Mart 2012 - 17:02

YENİ DELHİ - Hindistan'ın tarihi şehirlerinden Haydarabat'ta düzenlenen Hint Türk İşadamları Derneği (ITBA) toplantısında konuşan Türkiye'nin Yeni Delki Büyükelçisi Burak Akçapar, Haydarabat'ta da konsolosluk açmayı planladıklarını söyledi.

Akçapar, tarihi olarak güçlü bağlarla birbirine bağlı olan Haydarabat ve Türkiye arasında direkt uçuşların da yakında başlayacağı müjdesini verirken, fahri konsolosu biran önce atayacaklarını açıkladı. Bu bağlamda Hint makamlarına başvuruların yapıldığının altını çizen Akçapar, yakın zamanda olumlu cevap beklediklerini belirtti.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON)'un Hindistan temsilcisi ITBA programında kalabalık bir işadamı topluluğuna hitap eden Türkiye'nin Hindistan Büyükelçisi iki ülke arasında hızla artan ticari ilişkilerin direkt uçuş ve konsolosluk gibi faktörlerle daha da artmasını ümit ettiklerini sözlerine ekledi.

2010 yılında 4 milyar dolar olan iki ülke toplam ticaretinin bu yıl itibari ile 7 milyar dolar gibi rekor bir rakama ulaştığını belirten Büyükelçi Burak Akçapar, Hintli şirketleri Türkiye'de yatırıma davet etti. Hali hazırda Tata, Mahindra, Wipro, Reliance, Dabur ve GMR gibi büyük firmaların Türkiye'de başarılı yatırımları olduğunu söyleyen Akçapar bu rakamların artacağını ümit ettiklerini söyledi.

(CİHAN)


Dünya