Türkiye, İngiltere’nin dış politikada temas halinde olduğu üçüncü ülke

11 Ekim 2011 - 10:36

LONDRA - Dünyanın önde gelen ülkeleri, bölgesinde etkisini artıran Türkiye ile işbirliğine giderek daha fazla önem veriyor. Türkiye ile “Tatlıdil Forum” adında bir fikir platformu başlatan İngiltere de iki ülke arasındaki ilişkileri artırmayı hedefliyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mart ayı sonunda Londra’ya yaptığı resmi ziyarette ortaya atılan ve kabul gören bu fikir platformunun ilki, geçtiğimiz günlerde İngiltere’nin Oxfordshire bölgesindeki gizemli “Ditchley Park” malikanesinde yapıldı. Forumun ikincisi ise gelecek sene Türkiye’de yapılacak.

Dışişleri eski bakanlarından Yaşar Yakış ile görev yaptığı dönemdeki İngiliz mevkidaşı Jack Straw’ın eşbaşkanlığını yaptığı Tatlıdil Forumu’na her iki ülkeden de üst düzey politikacı, bürokrat, akademisyen, iş adamı ve gazeteci davet edildi.

ASHTON’DAN DAVUTOĞLU’NA ÖVGÜ
Forumun açılış yemeğinde, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Yemsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Catherine Ashton da hazır bulundu. Başbakan Erdoğan’ın annesinin vefatı sebebiyle Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra Türk milletvekili ve bürokratlar ise foruma katılamadı.

Açılışta yaptığı konuşmada Türkiye’nin son yıllarda göstermiş olduğu sosyo-ekonomik kalkınmaya ve bölgedeki en etkili aktör olduğuna dikkat çeken Ashton, Türkiye’nin dış siyaset politikasına ve “yakın arkadaşım” şeklinde takdim ettiği Davutoğlu’na övgüler yağdırdı. Türk dışişleri bakanının yerinde hiç durmayarak sürekli farklı ülkelere ziyaret ettiğini kaydeden Ashton, “Davutoğlu’na bu konuda en yakın rakip Avustralya dışişleri bakanı olsa gerek. Çünkü Avrupa’ya bir kez gelip gitse bile epey yol kat etmiş oluyor.” diye espri yaptı.

Basına kapalı olan forumda başta Arap Baharı ve Türkiye’nin AB üyeliği olmak üzere güncel siyasi gelişmeler ‘Küresel Ekonomi ve Büyüme’, ‘Ortadoğu’daki Ayaklanmalar’, ‘AB/Türkiye ilişkileri’, ‘Enerji Güvenliği’, ‘Göç ve İşçi Hareketleri’, ‘21.yy’da Savunma ve Güvenlik’ başlıklı özel oturumlarda Türk ve İngiliz politikacı ve akademisyenler tarafından masaya yatırılarak tartışıldı.

“TATLIDİL’İ ALMANLARLA 2. DÜNYA SAVAŞINDAN BU YANA YAPIYORUZ”
Tatlıdil Forumu’nun organizatörlerinden Sir Julian Horn-Smith, Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, iki ülke arasında böyle bir toplantının yapılmasının Türkiye’nin ne denli önemli bir ülke haline geldiğinin açık bir göstergesi olduğunu söyledi. İngiltere’nin bu tarz toplantıları başta Almanya ve Fransa olmak üzere Avrupa’nın önde gelen ülkeleriyle 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana düzenli olarak yaptığına dikkat çeken Horn-Smith, “Bu toplantılar formel bir yapıda olmadığı için katılımcılar üzerlerinde bir baskı hissetmeden düşüncelerini özgürce konuşup tartışabiliyor, samimi arkadaşlıklar edinebiliyor.” diye konuştu. İngiliz işadamı, bundan böyle düzenli olarak sürdürülmesi planlanan bu forumun ikincisinin gelecek yıl Türkiye’de yapılacağını sözlerine ekledi.

“ABD VE FRANSA’DAN SONRA TÜRKİYE GELİYOR”
Toplantıya katılan üst düzey bir İngiliz dışişleri bakanlığı yetkilisi ise CİHAN’a yaptığı açıklamada Türkiye’nin kendileri için çok önemli bir ülke olduğuna vurgu yaparak, dış politikada ABD ve Fransa’dan sonra en çok iletişim halinde oldukları ülkenin Türkiye olduğunu belirtti. “Sarkozy ile devamlı aynı fotoğraf içinde olan ve Erdoğan ile özellikle Libya politikalarında rakip görüntüsü veren İngiltere Başbakanı David Cameron’ın Türkiye ile işbirliği konusundaki düşüncesi nedir?” şeklindeki soruya İngiliz yetkili, “Kesinlikle çok olumlu düşünüyor ve rakip görmüyor. Türkiye ile ilişkileri ve stratejik ortaklığı çok önemsiyor ve bu konuda farklı düşünmüyor.” şeklinde cevap verdi.

CHURCHILL, ALMAN SAVAŞ UÇAKLARINDAN BURADA KORUNMUŞ
Tatlıdil Forumu, Oxford şehrine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Ditchley Park malikanesinde yapıldı. Gözlerden uzak bir yerde, patika yollarla ulaşılan bu gizemli malikane, İngiliz elitlerinin gizli olarak yaptığı toplantılarla biliniyor. Çanakkale Savaşı’nda başarısız olan ünlü İngiliz devlet adamı Winston Churchill’in de 2. Dünya savaşı sırasında Alman savaş uçaklarından korunmak için daha güvenli olan Ditchley Park’ı çalışma ofisi olarak uzun süre kullandığı kaydediliyor.

(CİHAN)


Dünya