Türkiye Tarihi Kentler Birliği üyeleri Samsun'da buluştu

06 Eylül 2013 - 23:42

SAMSUN - Türkiye Tarihi Kentler Birliği (TKB) üyesi yaklaşık 200 büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanı ve birliğe destek veren kurum ve kuruluşların temsilcileri, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin organizasyonu ve ev sahipliğinde buluştu.

İki gün sürecek olan Tarihi Kentler Birliği Samsun Buluşması açılış toplantısı, Atakum Sanat Merkezi’nde yapıldı. Tarihi Kentler Birliği 2013 yılı çalışmalarının değerlendirileceği ve 2014 hedeflerinin belirleneceği toplantının açılış konuşmasını yapan ev sahibi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun’da unutulan ve yıkılmaya terk edilen tarihi ve kültürel yerlerin hızlı bir şekilde restore edilerek turizme kazandırıldığını söyledi.

Kentte var olan kültürel ve tarihi yerlerin kendilerine emanet olduğunu kaydeden Başkan Yılmaz, “Tarihsel Süreç içinde, daha kaliteli bir hayat sağlamak için bizzat insanoğlu tarafından meydana getirilen ve günümüze ulaşan eserler kültürel miras olarak adlandırılmaktadır. Yaklaşık 100 yıl kadar önce şehirleşme süreçlerini tamamlamış olan gelişmiş ülkelerden ayrı olarak Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde son 50 yıldır görülen hızlı kentleşme hareketi sonucunda şehirlerde toplanan nüfus, birçok sorunun yanında, kültürel problemlerle de boğuşmak zorunda kalmıştır.” dedi.

Açılış konuşmasının ardından ÇEKÜL Vakfı Başkanı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, TKB Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ile Samsun Valisi Hüseyin Aksoy birer konuşma yaptı. Cumartesi günü yine Atakum Sanat Merkezi’nde saat 09.00’da başlayacak olan TKB toplantısı, 'Karadeniz Bölgesinde Doğal ve Kültürel Mirasın Dinamikleri ve Samsun Örneği', 'Türkiye’de Kültürel Öncelikli Yol Haritasının Gerekliliği' ve 'Kent Müzeleri/Eğitimi/Kültür Odaklı Kentsel Koruma Uygulamaları Etki Analizi' başlıklı oturumlarla devam edecek.

(CİHAN)


Güncel