Türkiye ve Hindistan arasında 11 işbirliği anlaşması imzalandı

07 Ekim 2013 - 13:44

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştiren Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee ile Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bazı temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee ile başbaşa ve heyetler arası görüştü. Hindistan’dan ülkemize Cumhurbaşkanı düzeyinde 15 yıl aradan sonra gerçekleştirilen bu ziyaret sırasında görüşmelerde, Türkiye-Hindistan ilişkileri ele alınarak, iki ülkeyi ilgilendiren güncel bölgesel ve küresel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Çankaya Köşkü’nde gerçekleşen görüşmelerin ardından iki ülke arasında ekonomik, sosyal ve kültürel olmak üzere 11 alanda işbirliği anlaşması yapıldı. Heyetler arası görüşmeye Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak katıldı. Türkiye ve Hindistan arasında ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda toplam 11 anlaşmaya imza atıldı.
Türkiye ile Hindistan arasında şu anlaşmalara imza atıldı; "Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler arası işbirliği, Arşiv alanında işbirliği,TRT ile Hindistan devlet televizyonu arasında işbirliği, TRT ile Hindistan devlet radyosu arasında işbirliği, TÜBİTAK ile Hindistan Bilim ve Teknoloji Bakanlığı arasında bilim ve teknoloji analında işbirliği, İstanbul Üniversitesi ve Hindistan'daki bir üniversite ile işbirliği, Atatürk Üniversitesi ve Delhi Üniversitesi arası işbirliği, Kadir Has Üniversite ve Delhi Üniversite arasında mutabakat, Kadir Has Üniversitesi ve Jawaharlal Nehru Üniversitesi arası mutabakat, Mevlana Üniversitesi ve Haydar Abad Üniversitesi arası mutabakat"


(CİHAN)


Dünya