Türkiye'den Güney Kore Genelkurmay Başkanı'na 'Liyakat Madalyası'

11 Ekim 2013 - 15:25

SEUL - Türkiye, emekli olmak üzere olan Güney Kore Genelkurmay Başkanı Orgeneral Jung Seung-jo’ya ‘Liyakat Madalyası’ verdi.

Güney Kore’de ilk defa bir deniz kuvvetleri komutanı genelkurmay başkanlığı koltuğuna oturmaya hazırlanıyor. Türkiye ise son zamanlarda iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde katkılarından dolayı Orgeneral Jung’a ‘Liyakat Madalyası’ verdi. Madalyayı makam olarak Türkiye’nin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel verirken, berat ve madalya Seul Büyükelçisi Naci Sarıbaş tarafından takdim edildi.

Madalya verilmesi üzerinde Güney Kore Savunma Bakanlığı’ndan bir tören düzenlendi. Tören alanına gelen Büyükelçi Sarıbaş, kapıda Orgeneral Jung tarafından karşılandı. Madalyanın verilmesinden sonra Sarıbaş bir konuşma yaptı. Konuşmasında son zamanlarda gelişen ilişkilere değinen Türk Büyükelçisi, Türkiye ile Güney Kore arasındaki ilişkilerin kan kardeşliği seviyesinden stratejik ortaklık seviyesine çıktığını aktardı.

Sarıbaş’tan sonra kürsüye gelen Güney Kore Genelkurmay Başkanı Jung, kendisine böyle bir madalya verilmesinden dolayı çok şeref duyduğunu aktardı. Madalyayı kendi adına değil de Kore halkı adına aldığını söyleyen Jung, Türkiye ile Güney Kore arasındaki derin ilişkilerin sonsuza kadar devam edeceğini ifade etti.

(CİHAN)


Dünya